Hurikán Maria zesílil na nejvyšší stupeň a míří ke Karibiku ve stopách ničivé Irmy

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 19. 9. 2017 5:57
Ke Karibiku se blíží další nebezpečný hurikán. Po Irmě je to Maria, kterou momentálně doprovází vítr o rychlosti 215 kilometrů za hodinu. Podle agentury AFP už Maria zesílila na hurikán pátého stupně.
Silný vichr, zlámané stromy a vysoké vlny. Hurikán Maria udeřil na Martinik | Video:

Washington - Hurikán Maria zesílil na nejvyšší stupeň z pětistupňové škály a blíží se ke karibským ostrovům, které před dvěma týdny zdevastoval přechod hurikánu nejsilnější kategorie Irma.

Varování před hurikánem bylo vyhlášeno také v Portoriku, na blízkých ostrovech Culebra a Vieques a na Panenských ostrovech, kam má hurikán dorazit v úterý v noci. Evakuace oblastí, které může hurikán zasáhnout, začala také na ostrově Guadeloupe.

Hurikán, který je podle NHC "extrémně nebezpečný", doprovází vítr s maximální rychlosti až 260 kilometrů v hodině. Je možné, že živel ještě zesílí. Přesto je ale pravděpodobné, že intenzita bouře bude v příštích dnech kolísat.

Ostrov Dominika, který je bývalou britskou kolonií, má asi 72.000 obyvatel. Na sever od něj leží ostrov Guadeloupe a na jih ostrov Martinik.

Maria bude zřejmě nejsilnější hurikán, který zasáhne Portoriko za posledních 85 let, v roce 1932 se nad Portorikem prohnal hurikán Georges, kterému byla přiřazena kategorie tři. Guvernér Portorika Ricardo Rossello vyzval obyvatele ostrova, aby zůstali doma.

Maria je 13. pojmenovanou letošní bouří v Atlantickém oceánu a čtvrtým hurikánem, který se nachází na třetím či vyšším stupni pětistupňové škály. Prvním byl letos hurikán Harvey a následovaly hurikány Irma a José. Letošní počet hurikánů je zatím podle NHC nadprůměrný.

Video: Vítr rval stromy i s kořeny, ostrov spálila slaná voda, líčí Češka řádění hurikánu Irma v Karibiku

Bylo to něco mimozemského, popisuje fotografka Lucie Robinson minuty strávené v oku hurikánu. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy