Hurikán Maria zesílil na nejvyšší stupeň a míří ke Karibiku ve stopách ničivé Irmy

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 19. 9. 2017 5:57
Ke Karibiku se blíží další nebezpečný hurikán. Po Irmě je to Maria, kterou momentálně doprovází vítr o rychlosti 215 kilometrů za hodinu. Podle agentury AFP už Maria zesílila na hurikán pátého stupně.
Silný vichr, zlámané stromy a vysoké vlny. Hurikán Maria udeřil na Martinik | Video:

Washington - Hurikán Maria zesílil na nejvyšší stupeň z pětistupňové škály a blíží se ke karibským ostrovům, které před dvěma týdny zdevastoval přechod hurikánu nejsilnější kategorie Irma.

Varování před hurikánem bylo vyhlášeno také v Portoriku, na blízkých ostrovech Culebra a Vieques a na Panenských ostrovech, kam má hurikán dorazit v úterý v noci. Evakuace oblastí, které může hurikán zasáhnout, začala také na ostrově Guadeloupe.

Hurikán, který je podle NHC "extrémně nebezpečný", doprovází vítr s maximální rychlosti až 260 kilometrů v hodině. Je možné, že živel ještě zesílí. Přesto je ale pravděpodobné, že intenzita bouře bude v příštích dnech kolísat.

Ostrov Dominika, který je bývalou britskou kolonií, má asi 72.000 obyvatel. Na sever od něj leží ostrov Guadeloupe a na jih ostrov Martinik.

Maria bude zřejmě nejsilnější hurikán, který zasáhne Portoriko za posledních 85 let, v roce 1932 se nad Portorikem prohnal hurikán Georges, kterému byla přiřazena kategorie tři. Guvernér Portorika Ricardo Rossello vyzval obyvatele ostrova, aby zůstali doma.

Maria je 13. pojmenovanou letošní bouří v Atlantickém oceánu a čtvrtým hurikánem, který se nachází na třetím či vyšším stupni pětistupňové škály. Prvním byl letos hurikán Harvey a následovaly hurikány Irma a José. Letošní počet hurikánů je zatím podle NHC nadprůměrný.

Video: Vítr rval stromy i s kořeny, ostrov spálila slaná voda, líčí Češka řádění hurikánu Irma v Karibiku

Bylo to něco mimozemského, popisuje fotografka Lucie Robinson minuty strávené v oku hurikánu. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy