Hurikán Harvey se vrátil nad pevninu. Bouře má až 30 obětí, vodní nádrž v Texasu je přeplněná

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 8. 2017 20:40
Většina města Houston zůstává pod vodou, nadále hustě prší. Podle listu The New York Times má bouře Harvey až 30 obětí, oficiálně potvrzených je zatím 20, ale očekává se, že počet bude ještě stoupat. Nyní se bouře přesunula opět nad pevninu a je v americkém státě Louisiana. Očekává se, že i tady hojně naprší, některé předpovědi uvádějí až 25 centimetrů vody. Do čtvrtečního rána by ale Harvey měl zeslábnout a ztratit intenzitu bouře.
Počet mrtvých během rozsáhlých záplav, které způsobila bouře Harvey na jihu Spojených států, stoupl na třicet. Postižené Texasany podpořil prezident. | Video: Reuters

Houston - Bouře Harvey, která od minulého týdne ničila americký Texas, se vrátila nad pevninu. Harvey nyní postupně slábne a do čtvrtečního rána ztratí intenzitu bouře Ve 20:00 SELČ se nacházel asi 55 kilometrů severozápadně od louisianského Lake Charles. Bouře postupuje na severovýchod rychlostí 13 kilometrů v hodině a doprovází ji vítr o síle 65 kilometrů v hodině.

Oznámilo to americké Národní středisko pro hurikány (NHC) s tím, že než překročí hranice Arkansasu a Mississippi, ztratí sílu bouře.

Meteorologové také upozornili, že se mohou na jihu USA vytvořit tornáda.

Několik stovek lidí v Lake Charles už bylo zachráněno ze zatopených domovů. Americké televizi CNN to řekl starosta města Nic Hunter.

Naftařská firma Motiva také zavřela největší ropnou rafinerii v Texasu, která se nachází ve městě Port Arthur. Nebude znovu otevřena, dokud záplavy neustoupí. Informovala o tom CNN.

Harvey udeřil na pobřeží Texasu v pátek pozdě večer jako hurikán druhého nejvyššího stupně. Později zeslábl na tropickou bouři, která do úterka ničila hlavně oblast Houstonu.

Tři desítky obětí

Bouře si v Texasu vyžádala nejméně 20 obětí. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní úřady, které potvrdily dvě úmrtí severně od Houstonu v souvislosti se záplavami. Už dříve ale americká média informovala, že podle neoficiálních údajů je obětí nejméně 30. Očekává se, že počet mrtvých bude ještě vyšší.

Mezi nimi je i houstonský policista Steve Perez, který se utopil v autě, když jel do služby.

Bilance obětí hurikánu zatím není konečná a úřady se obávají, že po opadnutí vody objeví větší počet mrtvých.

Jen v Houstonu bouře dosud poškodila také 30 až 40 tisíc domů. Podle agentury Reuters to sdělil šéf tamní místní správy Ed Emmet.

Houstonská policie oznámila, že od vypuknutí krize zachránila na 3500 lidí. Dodala také, že vedle záchranných prací nadále zajišťuje bezpečnost před zloději. Podle policejního šéfa Arta Aceveda se již objevily případy rabování, policie několik pachatelů zadržela.

Vodní nádrž je přeplněná

Texas si zatím "neoddychne". Národní meteorologická služba (NWS) ve středu vyhlásila kvůli hrozící záplavě novou pohotovost na jihovýchodě státu, zejména v Beaumontu a Port Arthuru. Voda tam stále stoupá.

V Port Arthuru se voda dostala i do evakuačního centra a lidi, kteří se tam uchýlili, bylo třeba znovu evakuovat.

Starosta města Derrick Freeman vyzval občany, aby se snažili dostat na vyvýšená místa a neuvízli na půdách. Freemanův zástupce řekl, že tísňová linka 911 je přetížená žádostmi o pomoc.

U obce Columbia Lakes jižně od Houstonu se zase v úterý protrhla protipovodňová hráz. Úřady tamního okresu Brazoria vyzvaly všechny obyvatele, aby okamžitě opustili své domovy.

Přeplněná je také vodní nádrž Addicks. Podle Jeffa Lindera z povodňové správy voda v nádrži dosáhla maxima své kapacity a nyní volně přetéká přes hlavní hráz. Technici také pracují na opravení hráze na řece Cypress Creek severně od Houstonu. Většina lidí v okolí přehrady ale už byla evakuována. V okolí dvou přehrad v oblasti Houstonu bylo zaplaveno na 4000 domů, uvedl také Lidner.

Do nouzových ubytovacích středisek se kvůli hurikánu a následným záplavám muselo uchýlit na 32 000 lidí.  Jen v Houstonu do střediska přišlo 9000 lidí, ačkoli centrum má poloviční kapacitu. Po vlně ostré kritiky otevřel svůj obří kostel v Houstonu pastor Joel Osteen, jehož kázání týdně sledují v televizi miliony diváků. Kostel má kapacitu 16 000 míst. 

Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) informovala, že o federální finanční pomoc v souvislosti se záplavami v Texasu už požádalo na 195 000 lidí. Zástupci FEMA na tiskové konferenci uvedli, že počet žádostí určitě poroste.

Obě Houstonská letiště, která byla kvůli bouři uzavřená, by měla ještě ve středu obnovit svůj provoz. Podle starosty Sylvestera Turnera začne omezený provoz na letištích v 16:00 místního času (23:00 SELČ). Kvůli Harveymu bylo v celých Spojených státech zrušeno několik tisíc letů, další tisíce pak nabraly zpoždění. Portál Nola.com uvedl, že zrušeno bylo přes 8400 letů obsluhujících Houston.

Obyvatelům Texasu a Louisiany nabídla pomoc Venezuela, mohla by přispět až pěti miliony dolarů. Šéf venezuelské diplomacie oznámil, že Venezuela "dá k dispozici vše, co nyní může poskytnout, včetně materiální pomoci či záchranářů", a to i přes to, že vztahy mezi zeměmi jsou napjaté a USA nedávno proti Venezuele zavedly finanční sankce.

Americký stát Texas dál pustoší Harvey. Hurikán zeslábl na bouři a silné deště v Houstonu proměnily ulice v řeky. | Video: Reuters/MARCO LUZURIAGA
 

Právě se děje

Další zprávy