Bosna zřejmě zná své nové vládce o poslancích mlčí

ČTK ČTK
4. 10. 2010 7:10
Volby v bývalé jugosláské republice vyhrávají Izetbegović, Komšić a Radmanović
Parlament je občas třeba pohlídat...
Parlament je občas třeba pohlídat... | Foto: Reuters

Sarajevo - Podle předběžných výsledků nedělních voleb v Bosně by tříčlenné předsednictvo, které je kolektivní hlavou tohoto multietnického státu, měli tvořit Muslim Bakir Izetbegović, Chorvat Željko Komšić a Srb Nebojša Radmanović. Uvedla to dnes místní ústřední volební komise.

Bosenští voliči volili i 42 poslanců ústředního bosenského parlamentu a zástupce do regionálních institucí. K výsledkům v těchto hlasováních se komise zatím nevyjádřila.

Od konce války z let 1992-1995 je Bosna rozdělena na dvě části: na muslimsko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskou, které mají široké pravomoci a vlastní instituce. Napětí mezi komunitami je stále velké.

V předvolební kampani převládala nacionalistická rétorika hlavních politických představitelů. Srbové v Bosně trvali na zachování autonomie, které se těší v rámci Bosny a Hercegoviny. Lídr srbské komunity Milorad Dodik hrozil odštěpením Republiky srbské, jestliže bude tato autonomie zpochybněna. Muslimové byli znepokojeni případným rozštěpením země a naopak vyzývali k posílení centrálního bosenského státu.

Také mezinárodní společenství si přeje takovou centralizaci, aby se mohly snadněji realizovat reformy nezbytné pro evropskou budoucnost země.

 

Právě se děje

před 26 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy