reklama
 
 

Bosna zřejmě zná své nové vládce o poslancích mlčí

4. 10. 2010 7:10
Volby v bývalé jugosláské republice vyhrávají Izetbegović, Komšić a Radmanović

Sarajevo - Podle předběžných výsledků nedělních voleb v Bosně by tříčlenné předsednictvo, které je kolektivní hlavou tohoto multietnického státu, měli tvořit Muslim Bakir Izetbegović, Chorvat Željko Komšić a Srb Nebojša Radmanović. Uvedla to dnes místní ústřední volební komise.

Bosenští voliči volili i 42 poslanců ústředního bosenského parlamentu a zástupce do regionálních institucí. K výsledkům v těchto hlasováních se komise zatím nevyjádřila.

Od konce války z let 1992-1995 je Bosna rozdělena na dvě části: na muslimsko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskou, které mají široké pravomoci a vlastní instituce. Napětí mezi komunitami je stále velké.

V předvolební kampani převládala nacionalistická rétorika hlavních politických představitelů. Srbové v Bosně trvali na zachování autonomie, které se těší v rámci Bosny a Hercegoviny. Lídr srbské komunity Milorad Dodik hrozil odštěpením Republiky srbské, jestliže bude tato autonomie zpochybněna. Muslimové byli znepokojeni případným rozštěpením země a naopak vyzývali k posílení centrálního bosenského státu.

Také mezinárodní společenství si přeje takovou centralizaci, aby se mohly snadněji realizovat reformy nezbytné pro evropskou budoucnost země.

autor: ČTK | 4. 10. 2010 7:10

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama