Bosna na ostří nože. Muslimové čelí výhrůžkám, Srbové kráčeli ulicemi s pochodněmi

Helena Truchlá Helena Truchlá
16. 1. 2022 19:59
V Bosně opět vře nacionalismus. V ulicích Banja Luky, kde žijí převážně Srbové, začátkem týdne pochodovaly stovky mužů se zbraní v ruce v den 30. výročí vzniku Republiky Srbské. Ta je i dnes jedním z regionů Bosny, její původní vyhlášení v roce 1992 ale pomohlo rozpoutat válku v Jugoslávii, kterou nepřežilo sto tisíc lidí.

Červenomodrobílá srbská trikolóra, přehlídka zbraní, dechová hudba a na svých strojích extremisté hlásící se k ruskému motorkářskému klubu Noční vlci. Oficiální připomínce výročí přihlížela kromě představitelů bosenských Srbů také premiérka sousedního Srbska Ana Brnabičová, ruský velvyslanec nebo dva krajně pravicoví francouzští europoslanci. 

Republika srbská je jednou ze dvou hlavních částí Bosny a Hercegoviny. Komplikované uspořádání tohoto asi třímilionového státu se snaží zajistit mírové soužití tří hlavních etnik: bosňáckých muslimů, srbských pravoslavných křesťanů i chorvatských katolíků.

"V čase přehlídky byla atmosféra poměrně klidná, lidé šli prostě na průvod, byly tam často i malé děti, které se chtěly podívat na policejní tank," popisuje atmosféru Magdaléna Fajtová, reportérka Českého rozhlasu, která situaci sledovala přímo na místě. "Samozřejmě se den nesl v hodně nacionalistickém duchu, ale obecně jsem měla pocit, jako bych byla na úplně normálním shromáždění lidí k oslavě běžného svátku," dodává. 

V průvodu vystoupili i příslušníci záchranné služby nebo zástupci sportovních sdružení. Členové speciální antiteroristické jednotky policie Republiky srbské zazpívali píseň "Za křest", jejíž nacionalistický text oslavuje srbský lid. Naopak chyběli srbští zástupci společné armády, kteří se oslav účastnili v minulosti. 

Vůdce bosenských Srbů Milorad Dodik už v prosinci oznámil, že na fungování této vojenské síly se Republika srbská dál nehodlá podílet. Je to jeden ze způsobů, jimiž politik v posledních měsících stupňuje tlak na osamostatnění srbské entity v Bosně. To by znamenalo porušení mírových smluv, které v roce 1995 ukončily válečné běsnění. I proto se oslavy, které nejsou v Bosně ničím novým, odehrávaly letos v obzvlášť napjaté atmosféře. 

Nacionalisté s pochodněmi

V ulicích Prijedoru, Brčka, Janji nebo Foči se už o víkendu pohybovali neoficiální demonstranti. Zpívali srbské nacionalistické popěvky a někteří nesli portréty Ratka Mladiče, vojenského vůdce bosenských Srbů z války v 90. letech, odsouzeného na doživotí za zločiny proti lidskosti a genocidu bosňáckého obyvatelstva. Zmíněná města byla v lednu roku 1992 dějištěm prvních pogromů proti muslimskému obyvatelstvu.

Konkrétně v Janji na severovýchodě země čelili bosenští Muslimové výhrůžkám a posměchu i minulý týden. Během incidentu, ke kterému došlo, když se vraceli z mešity, zazněly i výstřely. V Novém Pazaru v Srbsku, kde tvoří většinu obyvatel Bosňáci, se srbští nacionalisté sešli na ulici s hořícími pochodněmi a volali po vzniku "Velkého Srbska", zahrnujícího i části Bosny, Kosova, Chorvatska a Černé Hory.

Už o víkendu někdo zneuctil nástěnnou malbu připomínající oběti srebrenické genocidy Bosňáků v roce 1995, dva muži bosňáckého etnika zase zničili plaketu připomínající generála Mladiče na předměstí Sarajeva. Disciplinárnímu řízení čelí také dvanáct policistů, kteří velebili srebrenický masakr. Mezinárodní Helsinský výbor pro lidská práva v té souvislosti varuje před "intenzivní nenávistnou kampaní proti Bosňákům", podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě množící se incidenty hrozí přerůst v konflikt a destabilizaci. 

Sám vůdce bosenských Srbů Milorad Dodik na informaci o událostech reagoval slovy, že je vůbec nezaznamenal. Podle lídra opozičních sil v Republice srbské Mirka Šaroviče je ale situace "na ostří nože".

Strašení válkou jako politická kampaň

Sporná je i oficiální oslava výročí s bezmála třítisícovou účastí, které přihlížel i primátor Banja Luky. Ignoroval tím rozhodnutí Nejvyššího soudu Bosny a Hercegoviny, který samotný svátek 9. ledna opakovaně označil za protiústavní. Jednak totiž spadá do období pravoslavných Vánoc, což vylučuje muslimské Bosňáky a katolické Chorvaty, v multietnické Bosně je proto diskriminací. Datum je ale problematické i samo o sobě: zatímco pro bosenské Srby je připomínkou národního sebeurčení a svobody, pro Bosňáky symbolizuje začátek útlaku a válečných hrůz, které vyvrcholily událostmi ve Srebrenici. 

"Pokud si můžu dovolit spekulovat, řekla bych, že běžného člověka v Republice srbské nezajímá, o čem rozhodne celostátní Ústavní soud, protože jim politická reprezentace dokolečka opakuje, že celostátní instituce nejsou na jejich straně," míní novinářka Magdaléna Fajtová. Podle Milorada Dodika jsou oslavy připomínkou závazku k životu v míru a ve svobodě. Dodal zároveň, že nebude dělat, "co chtějí Američané, ale co chce jeho lid". Spojené státy v roce 1995 pomáhaly mírovou dohodu dojednat a před několika málo dny uvalily na Dodika další sankce za ohrožování územní celistvosti Bosny a Hercegoviny. 

Podle Fajtové je potřeba mít při hodnocení aktuálních událostí v této balkánské zemi na paměti, že se tu letos v říjnu konají parlamentní volby. "Někteří analytici jsou přesvědčeni o tom, že Dodik stejně jako zástupci dalších dvou národů v Bosně a Hercegovině udržují krizi uměle, protože jim to hraje do karet: lidem se poví, že možná bude válka, a ti se pochopitelně vyděsí. Ve volbách pak budou volit toho, kdo jim nejhlasitěji slíbí, že je ochrání. Dodik to dělá v jednom kuse," vysvětluje česká novinářka. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Real v generálce na finále LM nedal gól

Mistrovský Real Madrid zakončil španělskou nejvyšší soutěž bezbrankovou remízou s Betisem Sevilla. Zápas byl pro tým kolem jasně nejlepšího ligového střelce Karima Benzemy generálkou na finále Ligy mistrů, ve kterém se příští sobotu utká v Paříži s Liverpoolem.

Benzema nerozšířil počet 27 branek, s kterými vévodí tabulce střelců, největší šanci zápasu promarnil v úvodu druhého poločasu jeho spoluhráč Rodrygo. Real má před víkendovým programem závěrečného 38. kola třináctibodový náskok na Barcelonu, Betis už nemohl vylepšit páté místo, ze kterého se kvalifikoval do Evropské ligy.

V druhé dnešní předehrávce sestupující Levante vyhrálo třetí z posledních čtyř zápasů. I díky dvěma gólům Melera zvítězil předposlední tým tabulky na hřišti Vallecana 4:2.

Španělská fotbalová liga - 38. kolo:

Real Madrid - Betis Sevilla 0:0, Vallecano - Levante 2:4 (18. Álvaro García, 61. Guardiola z pen. - 26. a 45.+1 Melero, 44. Martí, 76. Coke).

Tabulka:

1. Real Madrid 38 26 8 4 80:31 86
2. FC Barcelona 37 21 10 6 68:36 73
3. Atlético Madrid 37 20 8 9 63:42 68
4. FC Sevilla 37 17 16 4 52:30 67
5. Betis Sevilla 38 19 8 11 62:40 65
6. San Sebastian 37 17 11 9 39:35 62
7. Villarreal 37 15 11 11 61:37 56
8. Bilbao 37 14 13 10 43:35 55
9. Pamplona 37 12 11 14 37:49 47
10. Vigo 37 12 10 15 43:41 46
11. Valencie 37 10 15 12 46:53 45
12. Vallecano 38 11 9 18 39:50 42
13. Espaňol Barcelona 37 10 11 16 40:53 41
14. Getafe 37 8 15 14 32:38 39
15. Elche 37 10 9 18 37:51 39
16. Granada 37 8 13 16 44:61 37
17. Cádiz 37 7 15 15 34:51 36
18. Mallorca 37 9 9 19 34:63 36
19. Levante 38 8 11 19 51:76 35
20. Alavés 37 8 7 22 31:64 31
před 8 hodinami

Trump musel zaplatit pokutu 110 tisíc dolarů za pohrdání soudem

Někdejší americký prezident Donald Trump zaplatil pokutu 110 tisíc dolarů (2,57 milionu korun), která se mu nasčítala za pohrdání soudem v kauze vyšetřování jeho financí ve státě New York. Oznámila to v pátek kancelář newyorské generální prokurátorky Letitie Jamesové. Exprezident ovšem podle ní stále nedodal dokumentaci, kterou soud požadoval jako druhou podmínku pro úplné stažení nařízení spojeného s neuposlechnutím obsílky.

Soudce Arthur Engoron konstatoval Trumpovo pohrdání soudem 25. dubna poté, co podnikatel a politik ignoroval výzvu Jamesové, aby předal materiály pro vleklé vyšetřování své firmy Trump Organization. S rozhodnutím se pojila pokuta 10 tisíc dolarů za každý další den, kdy Trump nebude spolupracovat.

Engoron pak minulý týden oznámil, že 6. května byl trest pozastaven, neboť Trumpovi právníci odevzdali soudu přísežná prohlášení, v nichž popisovali kroky, které podnikli ve snaze vyhovět požadavkům prokurátorky. Zároveň dal soudce Trumpovi do dneška čas na to, aby zaplatil vzniklou pokutu a dodal další prohlášení ohledně pátrání po záznamech požadovaných v obsílce. Exprezidentův tým tvrdí, že materiály, kterých se domáhá Jamesová, nejsou jednoduše k dispozici.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Německo, Francie a Nizozemsko oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie, Kanada a Nzozemsko. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy