Bosna vydala do USA Kosovana podezřelého z napojení na Islámský stát

ČTK ČTK
31. 10. 2017 19:05
Ze Sarajeva byl v úterý letecky deportován do USA muž podezřelý z podpory teroristické organizace Islámský stát (IS). Bosenské úřady předtím schválily jeho vydání Spojeným státům, kde tento muž pocházející z Kosova patří mezi nejhledanější spolupracovníky IS. Informoval o tom server Žurnal. Bosenská prokuratura v souvislosti s tímto případem vydala prohlášení, v němž sdělila, že byla zapojená do složité operace, jejímž cílem bylo lokalizovat podezřelého. Operace trvala tři měsíce za naprostého utajení. Deportovaný užíval několik falešných jmen. Jeho pravé jméno je Mirsad Kandić a narodil se v roce 1981 v Kosovu. Zatykač na něj americká justice vydala už v roce 2014.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 39 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 41 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy