Bosna na rozcestí. Jak se tam žije?

Bosna na rozcestí. Jak se tam žije?
Miroslav Lajčák. Jako vysoký předtavitel je pro mnohé cizím protektorem, podle jiných by se Bosna bez něj neobešla.
Muž stojí u sarajevského pomníku obětem války v Bosně a Hercegovině, která probíhala v letech 1992-1995. Situace je v zemi i po 13 letech napjatá.
Věznice Zenica v Bosně a Hercegovině. Pro nedostatek kapacit a financí sedí již odsouzení váleční zločinci spolu s těžkými, ale i s menšími kriminálníky, a dokonce i s mentálně postiženými vězni. Na fotce jeden z vězňů na pracovním místě.
Experti z Mezinárodní komise pro hledání pohřešovaných osob odkrývají masový hrob popravených Bosňáků ze Srebrenice.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
29. 11. 2008 4:50

Bosna a Hercegovina nedávno po dlouhých průtazích podepsala stabilizační a asociační dohodu s EU. Přesto je tamní politická scéna i 13 let po konci občanské války stále velmi napjatá. Podle znalců poměrů je jediným řešením integrace země do Evropské unie, rozpad multietnického státu by naopak pravděpodobně vedl ke katastrofě.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy