Bosna dál tápe, volby vyhráli nacionalisté

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 10. 2014 11:16
Výsledek odráží faktické rozdělení Bosny, která se od války před dvěma desetiletími nadále utápí v odstředivých nacionalistických tendencích.
Volební komise v bosenském městě Zenica.
Volební komise v bosenském městě Zenica. | Foto: Reuters

Sarajevo - Nedělní volby nového tříčlenného předsednictví Bosny zřejmě vyhráli vesměs nacionalisté bez vize společné budoucnosti země.

Plyne to podle agentury Reuters z předběžných výsledků hlasování.

Takový výsledek odráží faktické rozdělení Bosny, která se od války před dvěma desetiletími nadále utápí v odstředivých nacionalistických tendencích, čímž trpí fungování země a její ekonomiky.

Po sečtení části hlasů vedou volby do předsednictva tři kandidáti: Bakir Izetbegovič, který je zastáncem silného a jednotného státu, Dragan Čovič, který naopak v kampani sliboval vytvoření chorvatského státu v Bosně, a Srbka Željka Cvijanovičová, zastánkyně národnostního rozdělení země.

Vítězství Cvijanovičové ale ještě jisté není, protože v srbské části Bosny byly do půlnoci sečteny hlasy jen z 52 procent volebních středisek. Navíc je její náskok před druhým Mladenem Ivaničem těsný.

Kolektivní hlavu státu mohou podle ústavy tvořit jen zástupci konstitutivních národů - Bosňáků (dříve Muslimů), Chorvatů a Srbů. Evropská unie se snažila přimět bosenské politiky ke změně tohoto klíče, který je diskriminační vůči zástupcům jiných národů, ale dosud marně.

Dvě bosenské entity

Bosnu a Hercegovinu tvoří od konce války v letech 1992-1995 dvě entity s rozsáhlou autonomií: muslimsko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Republika srbská. Kromě toho má zvláštní status okres kolem města Brčko na severu země.

V neděli se v zemi konaly všeobecné volby, takže občané rovněž volili novou dolní komoru celostátního parlamentu, parlamenty Republiky srbské (RS) a bosňácko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny (FBAH) a také místní zastupitelstva. V RS se navíc volil prezident a ve FBaH orgány deseti kantonů. Volební místnosti se uzavřely v sedm hodin večer.

Premiérka Republiky srbské se chlubí podporou Ruska

Současná premiérka Republiky srbské Cvijanovičová založila svou kampaň na slibech, že se oblast oddělí od Bosny, a že pro to má podporu Ruska.

Její oponenti se spíše zaměřovali na boj s chudobou a korupcí. I ve Federaci Bosny a Hercegoviny řeší různé národnostní spory, před volbami se ale spíše soustředili na ekonomická témata. Bosnu trápí 44procentní nezaměstnanost.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy