Bosenskosrbský generál dostal doživotí za genocidu

ČTK ČTK
12. 12. 2012 23:00
Tribunál v Haagu odsoudil Zdravka Tolimira, který měl mít podíl na vraždění v Srebrenici
Hromadný pohřeb 520 identifikovaných obětí Srebrenického masakru.
Hromadný pohřeb 520 identifikovaných obětí Srebrenického masakru. | Foto: Reuters

Haag - Trest doživotního vězení vynesl ve středu Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu nad někdejším bosenskosrbským generálem Zdravkem Tolimirem, obžalovaným z genocidy.

Klade se mu mimo jiné za vinu podíl na vraždění v bosenské Srebrenici.

Soudce tribunálu Christoph Flügge ve zdůvodnění rozsudku mimo jiné poukázal na to, že Zdravko Tolimir byl "pravou rukou" bývalého vrchního velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče, který je považován za hlavního strůjce vyvraždění osmi tisíc muslimských mužů a chlapců ve východobosenské muslimské enklávě Srebrenica v červenci 1995.

Foto: Srebrenica pohřbívá 520 nově identifikovaných obětí genocidy

Tolimir svoji vinu přiznal

Čtyřiašedesátiletý Tolimir je zatím posledním srbským vojákem, který byl usvědčen v kauze srebrenického masakru, jenž je považován za nejhorší vyvražďování, jakého byla Evropa svědkem od skončení druhé světové války.

Mladić a bývalý politický vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić jsou souzeni u ICTY z odpovědnosti za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a genocidu spáchané za bosenské války (1992-1995), během které zahynulo na 100 000 lidí. Jsou obviněni i z odpovědnosti za masakr ve Srebrenici.

Občané bývalé Jugoslávie před haagským tribunálem

Tolimir svoji vinu nepřiznal. Byl zadržen v květnu 2007 a jeho proces začal po několika odkladech kvůli špatnému zdravotnímu stavu v únoru 2010.

U soudu se obhajoval sám a tvrdil, že "nedával rozkazy během bojů" a nebyl přítomen ve Srebrenici. Uvedl rovněž, že cílem bosenskosrbských sil bylo bojovat proti ozbrojeným teroristickým skupinám, a ne útočit na civilní obyvatelstvo.

Podle soudce Flüggeho byl Tolimir naopak "plně obeznámen s opovrženíhodnými zločineckými operacemi (prováděnými ve Srebrenici) a sám se podílel na splnění jejich cílů".

Sdružení Srebrenické matky, které sdružuje blízké obětí srebrenického masakru, uvedlo, že se jim po vynesení rozsudku ulevilo.

"Věřila jsem ICTY," řekla Fahira Fejdžičová, která přišla při masakru o manžela a dospívajícího syna. "Moje bolest je nyní o něco menší, moje duše je o něco klidnější," řekla a dodala, že bosenskosrbský generál si "zasloužil trest smrti za všechno, co udělal".

Mluvčí hnutí Hatidža Mehmedovičová, která ztratila manžela a dva syny, zdůraznila, že verdikt nemůže vymazat bolest vyvolanou ztrátou blízkých.

"Naše děti byly odsouzeny na smrt a my jsme byly odsouzeny k doživotnímu utrpení, zatímco jejich vrahové žijí a ve vězení přijímají návštěvy svých příbuzných," řekla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy