Bosenskosrbský generál dostal doživotí za genocidu

ČTK ČTK
12. 12. 2012 23:00
Tribunál v Haagu odsoudil Zdravka Tolimira, který měl mít podíl na vraždění v Srebrenici
Hromadný pohřeb 520 identifikovaných obětí Srebrenického masakru.
Hromadný pohřeb 520 identifikovaných obětí Srebrenického masakru. | Foto: Reuters

Haag - Trest doživotního vězení vynesl ve středu Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu nad někdejším bosenskosrbským generálem Zdravkem Tolimirem, obžalovaným z genocidy.

Klade se mu mimo jiné za vinu podíl na vraždění v bosenské Srebrenici.

Soudce tribunálu Christoph Flügge ve zdůvodnění rozsudku mimo jiné poukázal na to, že Zdravko Tolimir byl "pravou rukou" bývalého vrchního velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče, který je považován za hlavního strůjce vyvraždění osmi tisíc muslimských mužů a chlapců ve východobosenské muslimské enklávě Srebrenica v červenci 1995.

Foto: Srebrenica pohřbívá 520 nově identifikovaných obětí genocidy

Tolimir svoji vinu přiznal

Čtyřiašedesátiletý Tolimir je zatím posledním srbským vojákem, který byl usvědčen v kauze srebrenického masakru, jenž je považován za nejhorší vyvražďování, jakého byla Evropa svědkem od skončení druhé světové války.

Mladić a bývalý politický vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić jsou souzeni u ICTY z odpovědnosti za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a genocidu spáchané za bosenské války (1992-1995), během které zahynulo na 100 000 lidí. Jsou obviněni i z odpovědnosti za masakr ve Srebrenici.

Občané bývalé Jugoslávie před haagským tribunálem

Tolimir svoji vinu nepřiznal. Byl zadržen v květnu 2007 a jeho proces začal po několika odkladech kvůli špatnému zdravotnímu stavu v únoru 2010.

U soudu se obhajoval sám a tvrdil, že "nedával rozkazy během bojů" a nebyl přítomen ve Srebrenici. Uvedl rovněž, že cílem bosenskosrbských sil bylo bojovat proti ozbrojeným teroristickým skupinám, a ne útočit na civilní obyvatelstvo.

Podle soudce Flüggeho byl Tolimir naopak "plně obeznámen s opovrženíhodnými zločineckými operacemi (prováděnými ve Srebrenici) a sám se podílel na splnění jejich cílů".

Sdružení Srebrenické matky, které sdružuje blízké obětí srebrenického masakru, uvedlo, že se jim po vynesení rozsudku ulevilo.

"Věřila jsem ICTY," řekla Fahira Fejdžičová, která přišla při masakru o manžela a dospívajícího syna. "Moje bolest je nyní o něco menší, moje duše je o něco klidnější," řekla a dodala, že bosenskosrbský generál si "zasloužil trest smrti za všechno, co udělal".

Mluvčí hnutí Hatidža Mehmedovičová, která ztratila manžela a dva syny, zdůraznila, že verdikt nemůže vymazat bolest vyvolanou ztrátou blízkých.

"Naše děti byly odsouzeny na smrt a my jsme byly odsouzeny k doživotnímu utrpení, zatímco jejich vrahové žijí a ve vězení přijímají návštěvy svých příbuzných," řekla.

 

Právě se děje

Další zprávy