Bosenskosrbská policie provedla velký zátah kvůli terorismu

ČTK ČTK
6. 5. 2015 21:10
Policie zatím neupřesnila počet lidí, které zadržela. Během zátahu také zabavila velké množství zbraní, munice, uniforem a materiálu využívaného k verbování lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Banja Luka - Policie bosenské Republiky srbské (RS) ve středu provedla rozsáhlou operaci proti islamistům podezřelým z teroristických aktivit. Podle mluvčího ministerstva vnitra RS Milana Salamandiji se zásahy uskutečnily na 32 místech a speciální síly při nich zadržely více osob, které jsou trestně stíhány. Před týdnem byl při teroristickém útoku v srbské části Bosny zabit jeden policista a dva utrpěli zranění.

Bosna a Hercegovina, z jejíchž 3,8 milionu obyvatel zhruba 40 procent vyznává islám, je od skončení krvavé války v letech 1992-1995 rozdělena na dvě entity s velkou autonomií - Republiku srbskou a muslimsko respektive bosňácko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny (FBaH).

Policie zatím neupřesnila počet lidí, které během zátahu zadržela. Salamandija podle bosenskosrbské televize RTRS jen řekl, že policie zabavila velké množství zbraní, munice, neprůstřelných vest, uniforem a propagandistického materiálu využívaného k verbování lidí. Více informací o operaci by úřady měly sdělit ve čtvrtek.

Akce se podle mluvčího rozjela na základě informací o osobách, které jsou nebo byly na bojištích v Sýrii, jsou ozbrojené a verbují bosenské občany do bojů v zahraničí. Speciální jednotky zásahy provedly zejména ve městech Banja Luka, Bijelina, Doboj a Prnjavor.

Speciální prokuratura RS dodala, že osoby, proti nimž akce směřuje, jsou podezřelé, že si obstaraly zbraně a výbušniny s cílem spáchat teroristické útoky proti institucím a představitelům Republiky srbské".

Minulý týden v pondělí zaútočil bosenský islamista na policejní stanici ve městě Zvornik, které leží na východě RS u hranic se Srbskem. S výkřikem "Bůh je veliký" před budovou zastřelil brokovnicí jednoho policistu a pak v palbě pokračoval uvnitř. Než byl sám zabit, stačil zranit další dva strážce pořádku.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy