Bosenskosrbská policie provedla velký zátah kvůli terorismu

ČTK ČTK
6. 5. 2015 21:10
Policie zatím neupřesnila počet lidí, které zadržela. Během zátahu také zabavila velké množství zbraní, munice, uniforem a materiálu využívaného k verbování lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Banja Luka - Policie bosenské Republiky srbské (RS) ve středu provedla rozsáhlou operaci proti islamistům podezřelým z teroristických aktivit. Podle mluvčího ministerstva vnitra RS Milana Salamandiji se zásahy uskutečnily na 32 místech a speciální síly při nich zadržely více osob, které jsou trestně stíhány. Před týdnem byl při teroristickém útoku v srbské části Bosny zabit jeden policista a dva utrpěli zranění.

Bosna a Hercegovina, z jejíchž 3,8 milionu obyvatel zhruba 40 procent vyznává islám, je od skončení krvavé války v letech 1992-1995 rozdělena na dvě entity s velkou autonomií - Republiku srbskou a muslimsko respektive bosňácko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny (FBaH).

Policie zatím neupřesnila počet lidí, které během zátahu zadržela. Salamandija podle bosenskosrbské televize RTRS jen řekl, že policie zabavila velké množství zbraní, munice, neprůstřelných vest, uniforem a propagandistického materiálu využívaného k verbování lidí. Více informací o operaci by úřady měly sdělit ve čtvrtek.

Akce se podle mluvčího rozjela na základě informací o osobách, které jsou nebo byly na bojištích v Sýrii, jsou ozbrojené a verbují bosenské občany do bojů v zahraničí. Speciální jednotky zásahy provedly zejména ve městech Banja Luka, Bijelina, Doboj a Prnjavor.

Speciální prokuratura RS dodala, že osoby, proti nimž akce směřuje, jsou podezřelé, že si obstaraly zbraně a výbušniny s cílem spáchat teroristické útoky proti institucím a představitelům Republiky srbské".

Minulý týden v pondělí zaútočil bosenský islamista na policejní stanici ve městě Zvornik, které leží na východě RS u hranic se Srbskem. S výkřikem "Bůh je veliký" před budovou zastřelil brokovnicí jednoho policistu a pak v palbě pokračoval uvnitř. Než byl sám zabit, stačil zranit další dva strážce pořádku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy