Bosenská ústava je diskriminační, zní ze Štrasburku

jem
22. 12. 2009 15:15
Romové a Židé mají právo být v Bosně voleni, rozhodl Evropský soud pro lidská práva
Foto: Aktuálně.cz

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva dnes vynesl rozsudek, ze kterého vyplývá, že bosenská poválečná ústava je diskriminační.

Soudní tribunál shledal, že ústava diskriminuje obyvatele Bosny a Hercegoviny, kteří nejsou členy srbského, chorvatského nebo muslimského etnika.

Verdikt soudu by měl teoreticky vést ke změně textu bosenské ústavy. Stížnost do Štrasburku společně zaslaly romská asociace a židovská obec v Sarajevu. Obě sdružení argumentovala tím, že jejich příslušníci nemají právo být voleni do parlamentu nebo do úřadu prezidenta, což je oproti ostatním občanům diskriminuje.

Dosud platná ústava vstoupila v platnost po čtyřleté občanské válce, která skončila v roce 1995. Tehdy bylo primární cílem zrovnoprávnit v zemi tři etnické skupiny, jež tvoří většinovou populaci Bosny a Hercegoviny.

Autoři ale už nemysleli na práva menšin. Podle Evropského soudu pro lidská práva je tento nedostatek vzhledem ke kritické situaci, která v oblasti v době vzniku ústavy panovala pochopitelný, nyní v době míru, ale nastal čas text ústavy pozměnit.

Bosna a Hercegovina se skládá ze dvou autonomních olbastí. Chorvatsko-muslimské ferederace a republiky bosenských Srbů. 

Napětí v zemi vzrostlo po vyhlášení smaostatnosti Kosova v roce 2008, po němž začali hovořit o nezávivlosti i bosenští Srbové. Zástupci Muslimů pohrozili, že takový pokus by znamenal novou válku.

 

Právě se děje

Další zprávy