Bosenská kniha mrtvých: Za války zemřelo méně lidí

rst, BBC, ČTK
22. 6. 2007 11:55
Výzkum tvrdí, že zahynulo 40 000 civilistů
Bosenská muslimka pláče nad rakví svého syna Muja. On a dalších 609 obětí masakru ve Srebrenici čekali na pohřeb 10 let. Jejich těla byla nalezena v masových hrobech kolem města. (archivní snímek)
Bosenská muslimka pláče nad rakví svého syna Muja. On a dalších 609 obětí masakru ve Srebrenici čekali na pohřeb 10 let. Jejich těla byla nalezena v masových hrobech kolem města. (archivní snímek) | Foto: Damir Sagolj

Sarajevo - Během občanské války v Bosně a Hercegovině zahynulo 97 207 lidí, tedy méně, než se doposud odhadovalo. Skoro 40 000 obětí byli civilisté a 83 procent všech zabitých tvořili Muslimové.

Tvrdí to nezávislý výzkum, jehož průběh převážně dotovala norská vláda, švédský Helsinský výbor a také OSN.

"Nejde jen o čísla. Za každým jménem je konkrétní člověk a jeho osud," zdůraznil ředitel sarajevského střediska pro dokumentaci a výzkum IDC Mirsad Tokaca, který na seznamu obětí války pracoval.

Dosud se bosenští Srbové, Chorvaté a Muslimové nedokázali na počtu obětí shodnout, a proto se operovalo s odhady v rozmezí od 25 000 po 329 000 mrtvých.

Úřad žalobce OSN u válečného tribunálu v Haagu již dříve stanovil počet obětí na 110 000.

"Cílem naší zprávy bylo zmenšit prostor pro manipulace s čísly o válečných zločinech," prohlásil Tokaca.

Projekt s názvem "Bosenská kniha mrtvých" dotoval kromě Norska také švédský Helsinský výbor a program rozvoje při OSN.

Tokaca tvrdí, že by mohl počet obětí stoupnout o dalších 10 000 během dalšího výzkumu, který bude probíhat.

Středisko zatím disponuje fotografiemi 55 000 obětí. Na projektu pracovalo po čtyři roky.

Nejhorším okamžikem během války byl masakr téměř 8000 muslimských mužů a chlapců jednotkami Bosenských Srbů ve Srebrenici v červenci 1995.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy