Boris Johnson: I po Brexitu budou Britové kupovat škodovky a pít české pivo

Martin Ehl Martin Ehl, Silvie Housková
Aktualizováno 15. 11. 2016 10:37
Nevidím důvod, proč by se vztah Velké Británie a Česka měl měnit, řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny britský ministr zahraničí. "Máme skvělou spolupráci například v bezpečnostní oblasti, v boji proti terorismu a ve vývozu jsme váš partner číslo čtyři," dodal Johnson.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Nevidím důvod, proč by se vztah Velké Británie a Česka měl měnit, řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny Boris Johnson, britský ministr zahraničí a hlavní tvář tábora, který v červnu hlasoval pro odchod Británie z Evropské unie.

"Máme skvělou spolupráci například v bezpečnostní oblasti, v boji proti terorismu a ve vývozu jsme váš partner číslo čtyři," řekl Johnson. Podle něj by bylo šílené přijít ve vyjednávání o odchodu Británie o takové propojení. Jenže Britové právě chtějí omezovat pohyb osob a zároveň si zachovat volný přístup na společný evropský trh, což je něco, co se nelíbí Evropské unii.

V rozhovoru ale Johnson tvrdil, že právo na volný pohyb osob není jednou ze základních čtyř svobod, na nichž je EU založena. Češi žijící a pracující v Británii se podle něho ani po nedávné vraždě českého manažera a po četných útocích na Poláky nemají čeho obávat. "Češi toho hodně udělali pro naši společnost a budou nadále vítáni," řekl Johnson.

(Celý rozhovor si můžete přečíst v úterním vydání Hospodářských novin nebo na jejich webu.)

 

Právě se děje

před 3 minutami

Rusko udělilo Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu

Rusko udělilo bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu. Oznámila to ve čtvrtek agentura TASS s odvoláním na Snowdenova právního zástupce Anatolije Kučerenu. Podle něj Američan zatím neuvažuje o tom, že by požádal o ruské občanství.

Snowdenovi podle Kučereny původně vypršelo povolení k pobytu v Rusku na konci dubna. Vzhledem k pandemii covidu-19 bylo prodlouženo automaticky do června, kdy si Snowden zažádal o jeho obnovení.

Edward Snowden je bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V roce 2013 zveřejnil utajované informace tajných služeb, jež mimo jiné dokládaly, že rozvědky sbíraly telefonní záznamy týkající se milionů Američanů. Za vyzrazení těchto informací je v USA obviněn ze špionáže a krádeže, za což mu hrozí přes 20 let vězení. Od roku 2013 se před americkou justicí ukrývá v Rusku, které mu po jeho útěku ze Spojených států udělilo azyl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy