Boris Johnson: I po Brexitu budou Britové kupovat škodovky a pít české pivo

Martin Ehl Martin Ehl, Silvie Housková
Aktualizováno 15. 11. 2016 10:37
Nevidím důvod, proč by se vztah Velké Británie a Česka měl měnit, řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny britský ministr zahraničí. "Máme skvělou spolupráci například v bezpečnostní oblasti, v boji proti terorismu a ve vývozu jsme váš partner číslo čtyři," dodal Johnson.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Nevidím důvod, proč by se vztah Velké Británie a Česka měl měnit, řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny Boris Johnson, britský ministr zahraničí a hlavní tvář tábora, který v červnu hlasoval pro odchod Británie z Evropské unie.

"Máme skvělou spolupráci například v bezpečnostní oblasti, v boji proti terorismu a ve vývozu jsme váš partner číslo čtyři," řekl Johnson. Podle něj by bylo šílené přijít ve vyjednávání o odchodu Británie o takové propojení. Jenže Britové právě chtějí omezovat pohyb osob a zároveň si zachovat volný přístup na společný evropský trh, což je něco, co se nelíbí Evropské unii.

V rozhovoru ale Johnson tvrdil, že právo na volný pohyb osob není jednou ze základních čtyř svobod, na nichž je EU založena. Češi žijící a pracující v Británii se podle něho ani po nedávné vraždě českého manažera a po četných útocích na Poláky nemají čeho obávat. "Češi toho hodně udělali pro naši společnost a budou nadále vítáni," řekl Johnson.

(Celý rozhovor si můžete přečíst v úterním vydání Hospodářských novin nebo na jejich webu.)

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy