Policie dopadla muže, hledaného kvůli výbuchu v New Yorku. Po přestřelce ho zatkla

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
Aktualizováno 19. 9. 2016 18:53
Server teroristické organizace al-Káida zveřejnil návod na výrobu levných a jednoduchých bomb s použitím papiňáků a mobilů. Příkladu následoval Džochar Carnajev, který odpálil dvě bomby před třemi lety v cíli bostonského maratonu. Sobotní výbuch v New Yorku se těm v Bostonu velmi podobá. Teď nový pachatel nebo skupina pachatelů pokládá podobné nálože v New Yorku. Policie v pondělí po přestřelce ve městě Linden zatkla osmadvacetiletého Ahmada Khana Rahamiho, amerického občana afghánského původu, žijícího ve státě New Jersey. Rahami byl při zatýkání zraněn, podle očitých svědků byl ale při vědomí.
Výbuch v New Yorku, září 2016.
Výbuch v New Yorku, září 2016. | Foto: Aktuálně.cz, Reuters

New York – Tlakový hrnec, naplněný výbušnou směsí z kuličkových ložisek a kusů kovu, s připojeným mobilem je zbraní, kterou je jednoduché a levné vyrobit. Před několika lety zveřejnil návod na sestrojení takové bomby server Inspire, patřící al-Káidě.

V dubnu 2013 s ní zabíjel na Bostonském maratonu Džochar Carnajev.

Teď nový pachatel nebo skupina pachatelů pokládá podobné nálože v New Yorku. Policie v pondělí po přestřelce ve městě Linden zatkla osmadvacetiletého Ahmada Khana Rahamiho. Amerického občana afghánského původu, žijícího v Elisabeth ve státě New Jersey.

Nastražil zřejmě o víkendu výbušniny nejméně na třech místech.

V noci z neděle na pondělí policejní robot odpálil jednu z pěti nástražných bomb v batohu v odpadkovém koši na vlakovém nádraží v Elisabeth ve státě New Jersey. Tedy tam, kde je hlášen Rahami.

Několik hodin poté, co exploze poblíž Šesté avenue v newyorské čtvrti Chelsea zranila devětadvacet lidí.

"Vypadá to, že tady máme teroristickou buňku ve dvou státech. New York a New Jersey," řekl zdroj obeznámený s vyšetřováním televizi CNN.

Vyšetřovatelé podle amerických médií potvrzují, že nálož se podobá té, kterou připravil Carnajev 15. dubna 2013 o život šest lidí v cíli Bostonského maratonu.

Na výrobě bomb s tlakovými hrnci s ním spolupracoval jeho bratr Tamerlan, který zemřel při přestřelce s policisty. Džochar Carnajev dostal u soudu trest smrti, dosud ale nebyl vykonán.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli večer zatkl pět osob na parkovišti v Manhattanu, stále však není zřejmé, zda zadržení mají něco společného s útokem. Podle listu New York Times jde možná o členy jedné rodiny, kteří chtěli jet na letiště.

"Víme, že jde o bomby. Ale čeká nás mnoho práce zjistit, kdo měl důvod a motiv to udělat," prohlásil k útokům a nálezům výbušnin newyorský starosta Bill de Blasio.

"Je to scénář jako z noční můry," uvedl guvernér státu New York Andrew Cuomo.

Šéf Bílého domu prohlásil, že extremisté ani teroristé z Islámského státu nemohou narušit americký způsob života. Obama zároveň vyzval občany, aby v případě jakéhokoli podezřelého dění bezodkladně informovali policii.

Silnou explozi, která vyrazila okna z domů v okolí, zachytila jedna z průmyslových kamer. Nálož ale podle vyšetřovatelů někdo umístil před prázdný dům v rekonstrukci, a ne na místo, kde obvykle prochází mnoho lidí a kde by počet obětí mohl být daleko vyšší.

Čtvrť Chelsea je vyhlášená bary a restauracemi, zvláště o víkendu jsou naplněné hosty.

Newyorská policie je v pohotovosti i z toho důvodu, že v úterý začíná Valné shromáždění Organizace spojených národů. Do sídla OSN se sjede 135 hlav států či předsedů vlád.

"V ulicích New Yorku bude více policistů než obvykle," prohlásil starosta Di Blasio.

Nelze zatím tvrdit, zda exploze a nálezy dalších výbušnin ovlivní kampaň před americkými prezidentskými volbami. Obecně ale platí, že takové útoky nahrávají kandidátům, kteří se prezentují jako zastánci tvrdší ruky vůči teroristům nebo radikálům.

Takovým kandidátem je před letošními volbami Donald Trump.

Bezpečnostní kamery z posilovny na Manhattanu zachytily okamžik, kdy došlo k výbuchu, při kterém bylo v sobotu v New Yorku zraněno 29 lidí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 23 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy