Policie dopadla muže, hledaného kvůli výbuchu v New Yorku. Po přestřelce ho zatkla

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
Aktualizováno 19. 9. 2016 18:53
Server teroristické organizace al-Káida zveřejnil návod na výrobu levných a jednoduchých bomb s použitím papiňáků a mobilů. Příkladu následoval Džochar Carnajev, který odpálil dvě bomby před třemi lety v cíli bostonského maratonu. Sobotní výbuch v New Yorku se těm v Bostonu velmi podobá. Teď nový pachatel nebo skupina pachatelů pokládá podobné nálože v New Yorku. Policie v pondělí po přestřelce ve městě Linden zatkla osmadvacetiletého Ahmada Khana Rahamiho, amerického občana afghánského původu, žijícího ve státě New Jersey. Rahami byl při zatýkání zraněn, podle očitých svědků byl ale při vědomí.
Výbuch v New Yorku, září 2016.
Výbuch v New Yorku, září 2016. | Foto: Aktuálně.cz, Reuters

New York – Tlakový hrnec, naplněný výbušnou směsí z kuličkových ložisek a kusů kovu, s připojeným mobilem je zbraní, kterou je jednoduché a levné vyrobit. Před několika lety zveřejnil návod na sestrojení takové bomby server Inspire, patřící al-Káidě.

V dubnu 2013 s ní zabíjel na Bostonském maratonu Džochar Carnajev.

Teď nový pachatel nebo skupina pachatelů pokládá podobné nálože v New Yorku. Policie v pondělí po přestřelce ve městě Linden zatkla osmadvacetiletého Ahmada Khana Rahamiho. Amerického občana afghánského původu, žijícího v Elisabeth ve státě New Jersey.

Nastražil zřejmě o víkendu výbušniny nejméně na třech místech.

V noci z neděle na pondělí policejní robot odpálil jednu z pěti nástražných bomb v batohu v odpadkovém koši na vlakovém nádraží v Elisabeth ve státě New Jersey. Tedy tam, kde je hlášen Rahami.

Několik hodin poté, co exploze poblíž Šesté avenue v newyorské čtvrti Chelsea zranila devětadvacet lidí.

"Vypadá to, že tady máme teroristickou buňku ve dvou státech. New York a New Jersey," řekl zdroj obeznámený s vyšetřováním televizi CNN.

Vyšetřovatelé podle amerických médií potvrzují, že nálož se podobá té, kterou připravil Carnajev 15. dubna 2013 o život šest lidí v cíli Bostonského maratonu.

Na výrobě bomb s tlakovými hrnci s ním spolupracoval jeho bratr Tamerlan, který zemřel při přestřelce s policisty. Džochar Carnajev dostal u soudu trest smrti, dosud ale nebyl vykonán.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli večer zatkl pět osob na parkovišti v Manhattanu, stále však není zřejmé, zda zadržení mají něco společného s útokem. Podle listu New York Times jde možná o členy jedné rodiny, kteří chtěli jet na letiště.

"Víme, že jde o bomby. Ale čeká nás mnoho práce zjistit, kdo měl důvod a motiv to udělat," prohlásil k útokům a nálezům výbušnin newyorský starosta Bill de Blasio.

"Je to scénář jako z noční můry," uvedl guvernér státu New York Andrew Cuomo.

Šéf Bílého domu prohlásil, že extremisté ani teroristé z Islámského státu nemohou narušit americký způsob života. Obama zároveň vyzval občany, aby v případě jakéhokoli podezřelého dění bezodkladně informovali policii.

Silnou explozi, která vyrazila okna z domů v okolí, zachytila jedna z průmyslových kamer. Nálož ale podle vyšetřovatelů někdo umístil před prázdný dům v rekonstrukci, a ne na místo, kde obvykle prochází mnoho lidí a kde by počet obětí mohl být daleko vyšší.

Čtvrť Chelsea je vyhlášená bary a restauracemi, zvláště o víkendu jsou naplněné hosty.

Newyorská policie je v pohotovosti i z toho důvodu, že v úterý začíná Valné shromáždění Organizace spojených národů. Do sídla OSN se sjede 135 hlav států či předsedů vlád.

"V ulicích New Yorku bude více policistů než obvykle," prohlásil starosta Di Blasio.

Nelze zatím tvrdit, zda exploze a nálezy dalších výbušnin ovlivní kampaň před americkými prezidentskými volbami. Obecně ale platí, že takové útoky nahrávají kandidátům, kteří se prezentují jako zastánci tvrdší ruky vůči teroristům nebo radikálům.

Takovým kandidátem je před letošními volbami Donald Trump.

Bezpečnostní kamery z posilovny na Manhattanu zachytily okamžik, kdy došlo k výbuchu, při kterém bylo v sobotu v New Yorku zraněno 29 lidí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy