Bombový útok na svatbu v Německu spáchali nezletilí islamisté

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2016 21:59
Sobotní bombový útok na sikhskou svatbu v západoněmeckém Essenu spáchali dva šestnáctiletí mladíci, kteří se hlásí k salafismu, radikálnímu myšlenkovému směru, který prosazuje návrat k raným formám islámu. Výbuch bomby v chrámu náboženské menšiny sikhů, v němž se krátce před tím konala svatba se dvěma sty hosty, si vyžádal jen tři zraněné. Proč mladíci zaútočili právě na menšinu sikhů, která se vyznačuje mírumilovným vztahem k ostatním náboženstvím, není podle policie jasné.
Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Sobotní bombový útok na sikhskou svatbu v západoněmeckém Essenu spáchali dva nezletilí chlapci. S odvoláním na německou policii o tom informovala agentura DPA. Šestnáctiletí mladíci, které dnes policie zadržela, se prý hlásí k salafismu, radikálnímu myšlenkovému směru, který prosazuje návrat k raným formám islámu.

Výbuch bomby v chrámu náboženské menšiny sikhů, v němž se krátce před tím konala svatba se dvěma sty hosty, si vyžádal jen tři zraněné. Podle essenského policejního prezidenta Franka Richtera jen náhodou nedošlo k mnohem větší tragédii.

"Vyšetřujeme to jako teroristický čin, jako nábožensky motivovaný teror ze strany islamistické scény," uvedl policejní prezident.

Proč mladíci zaútočili právě na menšinu sikhů, která se vyznačuje mírumilovným vztahem k ostatním náboženstvím, není podle policie jasné. Vyšetřovatelé nyní zkoumají mimo jiné to, jakým způsobem se mladíci zradikalizovali.

Sikhismus má v Německu poměrně málo přívrženců. V celé zemi je jich jen 8000 až 15 000.

Migrační vlna nebyla zvládnutá, vše bylo podřízeno řešení humanitární krize a bezpečnostní aspekty byly potlačeny, říká Jiří Šedivý. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 51 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy