Bombardování Rakky svým barbarstvím a tisíci obětí připomínalo Drážďany v roce 1945, tvrdí Rusko

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2017 19:50
Ruské ministerstvo obrany v neděli kritizovalo postup mezinárodní koalice v čele s USA při dobývání syrské Rakky. Bombardování si podle něj vyžádalo tisíce obětí a město pod nadvládou Islámského státu podle Moskvy postihl stejný osud jako Drážďany v roce 1945. Mezinárodní koalice se podle svého prohlášení snažila ztráty na životech civilistů co nejvíce omezit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko obvinilo mezinárodní koalici v čele s USA z "barbarského bombardování" syrského města Rakka, které si vyžádalo "tisíce" civilních obětí. Ruské ministerstvo obrany nálety přirovnalo k americko-britským bombardováním Drážďan v roce 1945. Mezinárodní koalice uvedla, že se snažila ztráty na životech civilistů minimalizovat.

Někdejší bašta radikálního hnutí Islámský stát (IS) padla tento týden, jak oficiálně oznámily arabsko-kurdské milice známé jako Syrské demokratické síly (SDF), které mají podporu mezinárodní koalice. Ta podle nedělního prohlášení ruského ministerstva obrany "vymazala Rakku z povrchu zemského" kobercovým bombardováním, srovnatelným s americko-britským bombardováním Drážďan v roce 1945.

Mezinárodní koalice uvedla, že vyběr cílů podřizuje přísným pravidlům, jejichž účelem je minimalizovat ohrožení civilistů, napsala BBC. Podle syrských aktivistů zemřelo minulý týden v Rakce 1130 až 1873 civilistů, mnoho z nich při náletech vedených USA, které pozemním operacím SDF poskytovaly leteckou podporu.

Rusko samo bylo minulý rok obviněno z válečných zločinů ve spojení s bombardováním Aleppa, připomněla BBC.

Rakku jako "hlavní město" chalífátu jednostranně vyhlášeného IS, "postihl stejný osud jako (německé) Drážďany v roce 1945, srovnané se zemí americkým a britským bombardováním", citovaly agentury AFP a Reuters z prohlášení mluvčího moskevského ministerstva obrany Igora Konašenkova. Poukázal na to, že před vypuknutím konfliktu v Sýrii žilo v Rakce kolem 200 000 lidí, zatímco dnes jich tam nezůstalo víc než 45 000.

Konašenkov v prohlášení kromě toho vyjádřil domněnku, že Západ zřejmě nyní spěchá s poskytnutím finanční pomoci Rakce na obnovu města, aby zakryl důkazy o svých údajných zločinech. Nabídky Ruska na poskytnutí humanitární pomoci Rakce byly naproti tomu odmítnuty, kritizoval Konašenkov.

"K tomu může být jen jediný důvod, a to zahladit stopy po barbarském bombardování (města) americkými a ´koaličními´ silami, které pohřbily pod ruinami tisíce pokojných občanů ´osvobozených´ Spojenými státy," prohlásil Konašenkov.

Ministerstvo obrany kromě toho uvedlo, že USA přehánějí strategický význam dobytí Rakky. Moskva ji označuje za "provinční" město, méně významné oproti Dajr az-Zauru (na východě Sýrie), kde se koncentrují pro boj proti IS oddíly syrského režimu podporované Moskvou.

O dobytí Rakky z rukou džihádistů informovala exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) v úterý. Milice SDF pak vítězství oficiálně oznámily v pátek. Americký prezident Donald Trump v sobotu označil dobytí Rakky za zlomový průlom v celosvětovém tažení proti teroristické organizaci IS.

SDF v neděli oznámily, že dobyly na Islámském státu největší syrské ropné pole Al-Umar v provincii Dajr az-Zaur.

 

Právě se děje

Další zprávy