Izraelské bombardování Pásma Gazy pokračuje, zasažena byla i klinika trasující covid

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 5. 2021 19:43
Intenzivní bombardování Pásma Gazy izraelskou armádou pokračuje, centrem náletů se hned po půlnoci stalo město Gaza. Mezi zasaženými budovami byly kanceláře katarského Červeného půlměsíce v Gaze a také jediná klinika pro trasování nákazy covidem-19, napsala agentura AFP. Úřady v Gaze odpoledne ohlásily, že od 10. května, kdy boje začaly, přišlo o život 215 Palestinců. Izrael má 12 mrtvých.
Foto: ČTK

Bomby zasáhly také infrastrukturu, v Gaze v noci panovala prakticky úplná tma. Vedle bezpečnostních rizik vzniká podle AFP i krize humanitární, o své domovy přišlo při bombardování přes 2500 Palestinců a na 40 tisíc jich muselo svá bydliště opustit, Palestinci se hromadí v přeplněných krytech, píše DPA.

Palestinský Hamás na šest hodin pozastavil raketovou palbu na Izrael a obnovil ji až ráno, kdy zněly poplašné sirény v jihoizraelském městě Netivot. Armádní mluvčí Hidai Cilberman řekl, že armáda nezná důvod nočního přerušení raketové palby a že její kampaň proti Hamásu a Islámskému džihádu pokračuje.

Podle mluvčího jsou cílem především tunely radikálů. Brzo ráno izraelská letadla zasáhla i útočné čluny Hamásu, které měly být použity proti izraelskému námořnictvu.

Při jednom z úterních náletů byla zasažena šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. V hromadě trosek bylo vidět počítače, stoly a židle.

Egypt se rozhodl poslat do Gazy humanitární pomoc. Jeho ministryně zdravotnictví Halá Zájdová řekla, že do Gazy míří 65 tun chirurgických potřeb, lahve s kyslíkem, injekční stříkačky, antibiotika a masti na spáleniny v hodnotě 14 milionů egyptských liber (18,5 milionu korun). Při pondělním bombardování byla v Gaze zničena jediná klinika na trasování covidu-19. Rafáh je jediný hraniční přechod, který nekontroluje Izrael a který spojuje Pásmo Gazy s Egyptem.

Armáda tvrdí, že míří především na teroristy a že jich nejméně 160 zabila. Na palestinské straně ale umírají také civilisté, tamní úřady hlásí od 10. května 215 mrtvých, mezi nimi 61 dětí, a přes 1400 raněných. Izrael má 12 mrtvých a 294 raněných.

V úterý se má v Izraeli rozhodnout o znovuotevření hraničního přechodu do Pásma Gazy Kerem Šalom. Slouží k přepravě zboží a v pásmu dochází kromě jiného palivo pro elektrárnu. Přechod byl uzavřen od 10. května, kdy boje začaly. OSN už Izraeli za otevření přechodu poděkovala a počítá s otevřením dalšího v Erezu. Izrael ale zatím otevření Kerem Šalomu nepotvrdil.

Na Izrael v úterý mířilo šest střel z Libanonu, ale nepřelétly hranici. Od jordánské hranice pak na sever Izraele letělo bezpilotní letadlo, které armáda sestřelila, Zda bylo posláno z Jordánska, není jasné.

Izraelská armáda uvedla, že Hamás na Izrael odpálil od začátku konfliktu 3350 raket, jen za pondělí jich bylo 200. Do Izraele jich však dopadne jen minimum, většinu jich ještě ve vzduchu zničí obranný systém Iron Dome (Železná kupole).

Za klid zbraní se poprvé přimluvil také americký prezident Joe Biden. Spojené státy přitom dosud blokovaly vydání rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která by boje razantně odsoudila. Rada se k dalšímu jednání sejde opět dnes. O možném příměří budou videokonferencí jednat prezidenti Francie a Egypta Emmanuel Macron a Abdal Fattáh Sísí a jordánský král Abdalláh II.

Video: Je to tragický ohňostroj, Hamás bojuje za Araby ve východním Jeruzalémě, říká Tureček.

Poslední eskalace blízkovýchodního konfliktu si vyžádala už desítky mrtvých a stovky zraněných. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy