Americká letadla prolétla nad Korejským poloostrovem, u hranic KLDR cvičí ruští a čínští vojáci

ČTK ČTK
18. 9. 2017 18:30
Nad Korejským poloostrovem proletěly v pondělí v rámci vojenského cvičení čtyři americké stíhačky a dva bombardéry s jihokorejskými vojenskými letadly. "Cílem bylo demonstrovat schopnosti americko-jihokorejské aliance odrazit severokorejské jaderné a raketové hrozby," uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany. Přelet přišel poté, co Pchjongjang odpálil do Pacifiku střelu středního doletu. U ruského přístavu Vladivostok poblíž hranice s KLDR začalo také společné námořní cvičení Číny a Ruska.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Soul - Nad Korejským poloostrovem v pondělí proletěly americké těžké bombardéry a neviditelné letouny v rámci společného cvičení s jihokorejskými vojenskými letadly. Informovala o tom agentura AP. Společné námořní cvičení pak v těsné blízkosti Severní Koreje zahájily Čína a Rusko.

Podle prohlášení jihokorejského ministerstva obrany, ze kterého citovala agentura AFP, nad poloostrovem proletěly čtyři stíhačky F-35B a dva bombardéry B-1B. "Cílem bylo demonstrovat schopnosti americko-jihokorejské aliance odrazit severokorejské jaderné a raketové hrozby," dodalo ministerstvo.

Spojené státy často posílají do vzduchu technologicky vyspělé letouny, aby ukázaly sílu americké armády v dobách zvýšeného napětí se Severní Koreou. Pondělní přelet přišel tři dny poté, co KLDR odpálila přes Japonsko do Pacifiku střelu středního doletu na znamení odporu proti tlaku mezinárodního společenství, aby Pchjongjang ukončil svůj jaderný a raketový program.

Čínská státní agentura Nová Čína informovala o společném námořním cvičení Ruska a Číny, které začalo u ruského přístavu Vladivostok. Jde o druhou letošní společnou operaci, první proběhla v červenci v Baltském moři. Vladivostok se nachází jen něco přes 100 kilometrů od území KLDR, Nová Čína však vojenské cvičení s krizí na Korejském poloostrově přímo nespojuje. Peking i Moskva dlouhodobě propagují její mírové řešení prostřednictvím dialogu.

Americký prezident Donald Trump již mnohokrát kritizoval Čínu za přístup k otázce Severní Koreje. Podle agentury Nová Čína spolu dnes lídři obou velmocí na toto téma hovořili po telefonu. "Si (Ťin-pching, čínský prezident) řekl, že Čína a USA mají mnoho společných zájmů a vzájemná komunikace a spolupráce jde v současnosti v mnoha oblastech kupředu," citovala Novou Čínu agentura Reuters.

Severní Korea 3. září provedla svůj šestý jaderný test a následně na ni OSN uvalila nové, přísnější sankce.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy