Americká letadla prolétla nad Korejským poloostrovem, u hranic KLDR cvičí ruští a čínští vojáci

ČTK ČTK
18. 9. 2017 18:30
Nad Korejským poloostrovem proletěly v pondělí v rámci vojenského cvičení čtyři americké stíhačky a dva bombardéry s jihokorejskými vojenskými letadly. "Cílem bylo demonstrovat schopnosti americko-jihokorejské aliance odrazit severokorejské jaderné a raketové hrozby," uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany. Přelet přišel poté, co Pchjongjang odpálil do Pacifiku střelu středního doletu. U ruského přístavu Vladivostok poblíž hranice s KLDR začalo také společné námořní cvičení Číny a Ruska.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Soul - Nad Korejským poloostrovem v pondělí proletěly americké těžké bombardéry a neviditelné letouny v rámci společného cvičení s jihokorejskými vojenskými letadly. Informovala o tom agentura AP. Společné námořní cvičení pak v těsné blízkosti Severní Koreje zahájily Čína a Rusko.

Podle prohlášení jihokorejského ministerstva obrany, ze kterého citovala agentura AFP, nad poloostrovem proletěly čtyři stíhačky F-35B a dva bombardéry B-1B. "Cílem bylo demonstrovat schopnosti americko-jihokorejské aliance odrazit severokorejské jaderné a raketové hrozby," dodalo ministerstvo.

Spojené státy často posílají do vzduchu technologicky vyspělé letouny, aby ukázaly sílu americké armády v dobách zvýšeného napětí se Severní Koreou. Pondělní přelet přišel tři dny poté, co KLDR odpálila přes Japonsko do Pacifiku střelu středního doletu na znamení odporu proti tlaku mezinárodního společenství, aby Pchjongjang ukončil svůj jaderný a raketový program.

Čínská státní agentura Nová Čína informovala o společném námořním cvičení Ruska a Číny, které začalo u ruského přístavu Vladivostok. Jde o druhou letošní společnou operaci, první proběhla v červenci v Baltském moři. Vladivostok se nachází jen něco přes 100 kilometrů od území KLDR, Nová Čína však vojenské cvičení s krizí na Korejském poloostrově přímo nespojuje. Peking i Moskva dlouhodobě propagují její mírové řešení prostřednictvím dialogu.

Americký prezident Donald Trump již mnohokrát kritizoval Čínu za přístup k otázce Severní Koreje. Podle agentury Nová Čína spolu dnes lídři obou velmocí na toto téma hovořili po telefonu. "Si (Ťin-pching, čínský prezident) řekl, že Čína a USA mají mnoho společných zájmů a vzájemná komunikace a spolupráce jde v současnosti v mnoha oblastech kupředu," citovala Novou Čínu agentura Reuters.

Severní Korea 3. září provedla svůj šestý jaderný test a následně na ni OSN uvalila nové, přísnější sankce.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy