Bombaj: Kvůli explozím zatčeni 3 muži

Red Zah
21. 7. 2006 13:55
Bombaj - Indická policie zatkla první tři muže podezřelé z účasti na teroristických útocích na bombajské železnici z 11. července. Uvnitř: MAPA, FOTOGALERIE A PŘEHLED ÚTOKŮ V BOMBAJI
Zranění a vyděšení cestující pláčí, ve vlaku mohli zemřít.
Zranění a vyděšení cestující pláčí, ve vlaku mohli zemřít. | Foto: Reuters

Dva ze tří zatčených byli zadrženi ve čtvrtek večer v severoindickém státě Bihár, třetího se podařilo dopadnout dnes ráno přímo v Bombaji.

Indická policie z atentátů opakovaně obvinila islámské radikály bojující proti indické vládě v severoindickém státě Džammú a Kašmír, jmenovitě organizaci Laškare tajjaba. K útokům se ale tento týden přihlásila dosud málo známá islámská militantní organizace Laškare kahhár.

Na nejméně třech ze sedmi míst výbuchů byly nalezeny časové spínače ukryté v propisovacích tužkách. Policie se domnívá, že časovače odpálily bomby naplněné smrtící výbušninou RDX, která patří mezi nejsilnější vojenské trhaviny.

Indie naléhá na Pákistán

Indický ministr zahraničí v reakci na útoky vyzval sousední Pákistán, aby tvrdě zasáhl proti ozbrojencům, kteří podle Dillí operují z pákistánské části Kašmíru. Indie přesto neobvinila Pákistán přímo z toho, že by se na útocích jakkoli podílel.

Drsné obrázky z bombajské zastávky Mahim, jednoho z místa výbuchů.
Drsné obrázky z bombajské zastávky Mahim, jednoho z místa výbuchů. | Foto: Reuters

K explozím došlo včera v příměstských vlacích, a to v rozmezí deseti minut v době největší dopravní špičky. Zraněno bylo kolem 714 lidí. Policie očekává, že počet mrtvých ještě vzroste, protože řada zraněných je ve velmi kritickém stavu. Nemocnice nestíhají zraněné ošetřovat.

Všech sedm výbuchů podle mluvčího policie způsobily nálože: pět bylo rozmístěných přímo ve vlacích, dvě na nástupištích. Policii se podařilo najít a zneškodnit ještě osmou nastraženou bombu. Indická stanice CNN-IBN informovala o tom, že vyšetřovatelé nalezli na místě třech výbuchů časovače skryté v propisovacích tužkách.

Kašmírští separatisté vinu popírají

K odpovědnosti za útoky se zatím nikdo nepřihlásil, výbuchy však následovaly v rychlém sledu po sobě, což je častý znak atentátů kašmírských separatistů. Ti si indická města vybírali za cíle svých akcí už v minulosti.

Infobox

Předchozí teroristické útoky v Bombaji

  • Srpen 2003 - Dvě nálože umístěné v automobilu zabily 44 lidí
  • Červenec 2003 - Tři lidé zemřeli při výbuchu bomby v autobuse
  • Březen 2003 - Jedenáct lidí zabito při útoku na příměstský vlak
  • Leden 2003 - Při atentátu na tržišti zemřelo 30 lidí
  • Prosinec 2002 - Útok na provozovnu McDonald´s si vyžádal životy 23 lidí
  • Březen 1993 - Při sérii atentátů zemřelo 250 lidí

Základní údaje o Bombaji

  • Se 17 až 20 miliony obyvatel je to páté největší město světa.
  • Sídlí tu vedení velké části indických firem, největší indická burza (nejstarší burza v Asii), centrální banka a také slavné centrum filmového průmyslu Bollywood.
  • Bombaj má jednu z nejrozsáhlejších sítí příměstské železnice v zemi. Každý den ji využívá asi 6,5 milionu lidí.
  • Každý týden do města míří tisíce chudých Indů hledajících bydlení a práci.

Dvě islamistické skupiny, které jsou z provedení atentátů podezřelé, však svoji účast na útocích během dnešního dne popřely. Indické bezpečnostní služby je přesto dál považují za hlavní podezřelé. Je však podle nich příliš brzy na to, aby byl jmenován konkrétní viník.

"To jsou nelidské a barbarské činy. Islám nedovoluje vraždění nevinných lidí," citoval indický tisk mluvčího jedné z nejaktivnějších islamistických skupin Laškare tajjaba.

Útoky odsoudila také další separatistická skupina Hizbul mudžáhidín, která je označila za odporné a upozornila, že zabíjení civilistů odmítá. 

Pákistán, který vede s Indií o území Kašmíru mnohaletý spor, útoky odsoudil. Prezident Parvíz Mušaraf je označil za terorismus, který odsuzuje.

Pohotovost zvýšil i New York

Důsledky teroristických útoků v indické Bombaji pocítili i lidé v New Yorku. Tamní policie se rozhodla zvýšit bezpečnostní opatření v metru a zdůvodnila to jako preventivní opatření. "Nemáme v New Yorku žádnou specifickou hrozbu," ujistil policejní mluvčí Kevin Hayes.

Podle představitelů indické policie byla série explozí velmi dobře koordinovaným útokem. Při policejním zátahu v Dillí, který následoval po bombajských útocích, byl zatčen jeden člověk.

"Výbuchy otřásly vlaky ve chvíli, kdy byly nejvíc přeplněné," řekl agentuře Reuters ministr vnitra indického státu Maharaštra D.K Šankaran.

Na videozáběrech z míst neštěstí byli k vidění zakrvácení lidé, ošetřovaní záchranáři. Lidé odnášeli zraněné a zoufale se snažili  dovolat ze svých mobilních telefonů. Vagóny byly výbuchy roztrženy napůl.

Dopravní systém ve městě kráce po výbuších ovládl chaos, vlaky byly okamžitě zastaveny. Mluvčí dopravního podniku vyzval obyvatele města, aby se nepokoušeli do blízkosti stanic dostat. 

Strach z cesty do práce

Ve středu již však většina spojů příměstské dráhy vyjela podle jízdních řádů. Vlaky však zůstaly poloprázdné - lidé dali přednost jízdě po silnici.

"Po tom včerejším incidentu jsem příliš vyděšený. Nenašel jsem odvahu jet vlakem," řekl BBC Venuka Bharadwaj, jeden z místních. "Otec mého přítele byl při jedné z explozí zraněn."

Lidé skákali z vlaků přímo pod jejich kola

Jeden z reportérů partnerské stanice CNN v Indii cestoval jedním z vlaků, které byly výbuchem zasaženy.

Podle jeho svědectví vlak zrovna opouštěl stanici, když k explozi došlo. Podle jeho svědectví lidé z vlaku vyskakovali a zabili se pádem pod jeho kola. 

K výbuchům došlo jen několik hodin poté, co islámští ozbrojenci zabili šest turistů v hlavním městě indické části Kašmíru Šrínagaru. 

Pozůstalí dostanou odškodné

Indický premiér Manmóhan Singh svolal okamžitě na mimořádné zasedání ministra vnitra a další klíčové členy vlády. Obyvatele Indie vyzval ke klidu. "Všechny bezpečnostní složky jsou na nejvyšším stupni pohotovsti," prohlásil ministr vnitra V.K.Duggal. 

Foto: Aktuálně.cz

Ministr dopravy Lalú Prasad Jadav oznámil, že vláda vyplatí finanční pomoc obětem a pozůstalým. Příbuzní zavražděných mají dostat každý 500 tisíc rupií (zhruba 11 tisíc dolarů).

Policie se obává, že útoky hrozí i hlavnímu městu Indie Dillí. "Kontrolujeme všechna kritická místa, jako jsou autobusové zastávky, stanice vlaků či sídla náboženských organizací," ujistil zástupce šéfa policie v Dillí Anil Šukla. 

Nejpřísnější bezpečnostní opatření byla přijata také na všech indických letištích.

Hromadná doprava v indické Bombaji patří k vůbec nejvytíženějším na světě. Ve městě žije 17 milionů obyvatel. Během uplynulých deseti let už Bombaj zasáhly série explozí. V roce 1993 při nich zemřelo na 250 lidí, z útoků byly viněny zločinecké gangy napojené na podsvětí.

 

Právě se děje

Další zprávy