V Soluni se muselo kvůli nevybuchlé bombě evakuovat 70 000 lidí. Část občanů odmítla opustit domov

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2017 10:50
Řecko spouští rekordní stěhování kvůli bombě z 2. světové války. V sobotu policisté evakuovali první stovky obyvatel Soluně, kteří se sami nemohou hýbat. V neděli opustí domov kvůli nevybuchlé munici až 70 tisíc lidí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Soluň - V řecké Soluni od rána evakuovali více než 70 000 lidí ze čtvrtí nacházejících se poblíž místa nálezu nevybuchlé bomby z druhé světové války. Domovy museli dočasně opustit lidé bydlící v okruhu dvou kilometrů od místa, kde se bomba minulý týden našla.

Podle agentury DPA začne její zneškodnění odpoledne. Do té doby mají všichni odejít, ale podle řeckých sdělovacích prostředků to část občanů odmítá. Úřady oznámily, že kdo neodejde, zůstává v domě na vlastní nebezpečí.

Podle agentury AP policisté obcházeli od rána domy, zvonili u bytů a připomínali lidem, že musejí odejít. Většina občanů odjela ve vlastních autech, někteří využili přistavené autobusy, které lidi odvážejí do škol, tělocvičen a kulturních center. S evakuací pomáhá 1000 policistů a 300 dobrovolníků.

Bombu o váze 250 kilogramů objevili minulý týden při stavebních pracích, které mají rozšířit podzemní zásobníky u benzínové stanice. Podle prvních poznatků byla bomba na místo svržena ve 40. letech.

Úřady označují evakuaci tak velkého množství lidí za premiéru poválečné historie v Řecku. V oblasti, již je třeba vyklidit, byl vyhlášen mimořádný stav. Železniční doprava je přerušena a jsou zrušeny bohoslužby.

Guvernér provincie Centrální Makedonie Apostolos Tzitzikostas řekl ráno řecké televizi, že úřady jsou připraveny. "Vyzývám občany, aby zůstali v klidu. Není důvod k panice, nehrozí žádné nebezpečí, opatření jsou preventivní a určená k zajištění bezpečnosti občanů," řekl.

Počítá se s tím, že zneškodnění a odvoz výbušniny potrvá šest hodin. Armáda ale v sobotu upozornila, že může jít i o dny a že vše závisí na tom, co přesně se na místě najde.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy