Skoro vše ukradli. V ledničce ale Ukrajinka našla od Rusů smrtelné překvapení

Zahraničí Zahraničí
10. 12. 2022 8:00
Nastražená bomba v lednici, ukradené televize, špína a nepořádek. Ukrajinci se po osvobození od ruských vojsk vrátili do svých domovů ve vesnici Snihurivka. Ve svých domácnostech objevili zničené věci, ale i spoustu nástrah. Ruští vojáci při odchodu oblast záměrně zaminovali.
Bomba v lednici a venku miny. Ruští vojáci Ukrajincům zničili jejich domovy | Video: Rádio Svobodná Evropa

Když se starší Ukrajinka Jevhenija po šesti měsících vrátila do svého domu, našla v lednici nastraženou bombu, kterou zneškodnili až ukrajinští ženisté. Ruští vojáci totiž přebývali v jejím sklepě. Právě tam našla zašpiněné matrace a poničené věci. V ložnici pak dokonce objevila improvizované holičství. "Je tady spousta vlasů, asi si je tady na tomhle křesle stříhali," popsala Jevhenija.

Protože ruská armáda využívala vesnici jako frontové stanoviště, snažila se v ní dokonce zavést ruskou měnu. Se svým nápadem ale neuspěla. "Vojáci sem přišli s pistolí a chtěli nás vyděsit. Byli naštvaní, že jsem nechtěla obchodovat v rublech," vysvětlila prodavačka místního obchodu. Že ve Snihurivce přebývalo hodně ruských vojáků, potvrdila i ukrajinská armáda.

Kromě zničených obydlí po sobě vojáci ve vesnici zanechali také spoustu min. Když se jednu z nich snažil ukrajinský sapér zneškodnit, zemřel. Místní úřady proto varovaly vesničany, aby se do Snihurivky nevraceli, dokud nebude oblast zabezpečená. Většina lidí ale varování neposlechla a do svých domovů se i tak vrátila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Sagan po sezoně opustí silnici a vrátí se na horská kola, láká ho start na OH

Trojnásobný mistr světa Peter Sagan skončí po sezoně s cyklistickými závody na silnici. Slovenský jezdec se pak zaměří na horská kola, jeho cílem je start v cross country na olympijských hrách v Paříži v příštím roce. Sagan to uvedl v den svých 33. narozenin během závodu Vuelta San Juan v Argentině, kde zahájil letošní sezonu.

"Ta chvíle přišla. Rozhodl jsem se, že tohle bude můj poslední rok v závodech WorldTour. Pak bych se chtěl připravit na závod horských kol na olympijských hrách," řekl Sagan na tiskové konference během dne volna den poté, co mu těsně uniklo 122. vítězství v profesionální kariéře. Ve čtvrté etapě Vuelty San Juan dojel v hromadném spurtu druhý za Kolumbijcem Fernandem Gaviriou.

před 1 hodinou

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V uplynulém týdnu stoupl počet nově nakažených koronavirem

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocí covid-19 se však v uplynulém týdnu snížily.

V uplynulých sedmi dnech přibylo více než 1 900 nakažených, zatímco v předešlém týdnu bylo nových případů nákazy asi 1 700. Testováno bylo přitom v posledním týdnu zhruba 3 300 lidí, což bylo v mezi týdenním srovnání o osm procent méně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy