Bollywodský herec žije "akční film" i mimo plátno. Zabil bezdomovce i antilopy, trestu doteď unikal

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
8. 4. 2018 17:35
Indický herec Salmán Chán zastřelil v roce 1998 dvě chráněné antilopy. O několik let později pak usmrtil bezdomovce, když ho přejel autem. Hercovy fanoušky to ale příliš nevzrušuje - se svými filmy stále sklízí úspěch.
Hvězda bollywoodské kinematografie Salmán Chán ve čtvrtek u soudu.
Hvězda bollywoodské kinematografie Salmán Chán ve čtvrtek u soudu. | Foto: Reuters

Nové Dillí - Na filmových plátnech se bollywoodská herecká hvězda Salmán Chán nejčastěji stylizuje do rolí akčních hrdinů nebo romantických duší. A ani v reálném životě mu "dramata" nejsou cizí. Vypovídá o tom hercův bohatý trestní rejstřík.

Až dosud se soudy v Indii postavily na stranu této celebrity, anebo si Chán pobyt ve vězení zkrátil z pár let jen na několik dní díky složení kauce.

Tento čtvrtek ale padl v jednom z Chánových případů nezvyklý verdikt. Dvaapadesátiletý herec je vinen z pytláctví a čeká ho pětiletý trest odnětí svobody.

Podle soudu Chán v roce 1998 zastřelil dvě antilopy, když natáčel jeden z mnoha svých filmů. Konkrétně se jednalo o antilopu jelení, kterou Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) řadí mezi ohrožené druhy. Součástí trestu je také pokuta 10 000 indických rupií (necelé 3 200 korun). 

Usmrcení bezdomovce

V minulosti byl přitom indický herec usvědčen i ze zabití člověka, trest si ale odpykat nemusel. V roce 2002 usedl opilý za volant a na předměstí Bombaje najel na obrubník, kde přejel pět bezdomovců. Jeden z nich zemřel, další tři utrpěli vážná zranění. Hercův bodyguard tehdy vypověděl, že jeho klient předtím popíjel koktejly. Z místa nehody měl Chán ujet.

Herec vinu odmítal. Tvrdil, že sedl do auta za střízliva a sám ani vozidlo neřídil.

Proces trval přes 12 let. Soud po letitém projednávání případu došel v roce 2015 k závěru, že Chán byl pod vlivem alkoholu a havárii způsobil. Celebritě udělil pětiletý trest vězení.

Jenže ještě na konci stejného roku byl rozsudek anulován kvůli nedostatku důkazů.

Chán se tak mohl zase naplno soustředit na kariéru v Bollywoodu. I jeho fanouškům spadl kámen ze srdce. Indický umělec patří mezi velmi oblíbené herce, a už když byl původně v roce 2015 odsouzen, ovládly sociální sítě příspěvky od jeho podporovatelů, kteří nesouhlasili s trestem vězení.

"Rebel Bollywoodu"

A umělec, kterého časopis Forbes loni zařadil mezi sto nejvýdělečnějších celebrit na světě, si přízeň fanoušků dál drží. Důkazem je i čtvrteční podpora po vynesení rozsudku nebo vysoká čísla příznivců na sociálních sítích.

Pověst muže, který v médiích získal přezdívku "rebel Bollywoodu", mu podle některých názorů nijak neškodí. Naopak. "Pravidelné zprávy o jeho nevhodném opileckém chování na veřejnosti, pracovní nekázni a zneužívání přítelkyně, spolu s tím, že ujel od nehody a pytlačil, přispěly k tomu, že si u fanoušků získal ještě větší oblibu," myslí si Anna M. M. Vetticadová, indická novinářka a filmová kritička.

Na oblibě Chánovi neubralo ani nevhodné chování k ženám, které vyvrcholilo tím, když ho nyní už bývalá přítelkyně Aishwarya Raiová (taktéž herečka) v roce 2002 obvinila ze sexuálního a fyzického zneužívání. I to ale Chán popřel.

V té době měl přitom za sebou incident s jinou bývalou partnerkou, na kterou v restauraci hodil lahev od Coca-Coly. Bulvár pak často píše i o tom, že mu nedělá problém poprat se na večírku.

Zlobivý kluk s charitou

Na druhou stranu si ale rodák z indického města Indaur založil vlastní charitu Being Human Foundation, která se stará o znevýhodněné lidi. Na veřejnosti se často objevuje se svou nejbližší rodinou včetně čtyř sourozenců. Jeho otcem je navíc velmi úspěšný, nyní už bývalý herec a scenárista Salim Chán.

Sám dvaapadesátiletý herec je zatím svobodný a bezdětný. 

"Je to zlobivý kluk a fracek, ale pak odvádí dobrou práci s charitou. Jeho fanoušci tak stojí při něm a přehlíží mnoho z jeho nerozvážností. Říkají, že má srdce na pravém místě," vysvětluje jeho popularitu bollywoodský režisér Kabir Khan, který s hercem pracoval na jednom z posledních snímků. 

Ukázka z filmu, kde Salmán Chán hrál:

Video:

Otázkou je, jak do toho zapadá současná situace, kdy Chána dohnal čin z konce 90. let - zabití dvou antilop. Kvůli zastřelení těchto zvířat si už kdysi za mřížemi krátce pobyl, pak se ale úspěšně dovolal k nejvyššímu soudu. Případ se začal znovu projednávat a táhl se několik let. Obvinění se navíc vztahovalo i na další čtyři bollywoodské herce, ty ale soud nakonec zprostil viny kvůli nedostatku důkazů.

Ke střelbě na dvojici antilop došlo v roce 1998 v indickém městě Džódpur. Skupina herců se vydala na lov v přírodní rezervaci v džípu, který podle soudu řídil právě Chán. Z místa činu měla skupina ujet a mrtvá těla zvířat tam nechat ležet. 

Vůbec první obvinění v této kauze zaznělo kdysi od malé hinduistické sekty Bishnoi. Pro členy této komunity mají antilopy nadmíru důležitý a posvátný význam. Tito lidé věří, že se jejich bůh v 15. století reinkarnoval právě v tohoto sudokopytníka. Jeden z členů sekty měl být v době činu poblíž. Opsal si registrační značku džípu a policii pak vypověděl, co viděl a slyšel.

Antilopy se mohly přejíst, tvrdí herec

Chán byl ve čtvrtek odsouzen podle zákona o ochraně volně žijících živočichů. Nyní se nachází ve věznici v indickém Džódpuru.

Jeho právníci se proti verdiktu odvolají, uvedl britský deník The Guardian. Podle některých médií budou usilovat o to, aby mohl být herec propuštěn na kauci. I on sám svou vinu popírá. Podle něj antilopy mohly zemřít přirozenou cestou, například na přejedení. 

Výrazná tvář Bollywoodu má na svém kontě desítky filmů, například Něco se děje z roku 1998, Partner z roku 2007 nebo o pět let starší Krycí jméno Tygr. Příznivce si našel mezi všemi vrstvami indické společnosti - mezi anglicky hovořící střední třídou i chudými obyvateli slumů, pro které lístek do kina za zhruba 350 rupií (asi 110 korun) rozhodně není levná záležitost, napsal zpravodajský server BBC

Jen za loňský rok si podle časopisu Forbes přišel na 37 milionů dolarů (asi 764 milionů korun).

Diváckou přízeň si drží i přes nepříliš vhodné výroky, které zazněly například během natáčení nedávného akčního filmu Sultan. Tehdy se Chán nechal slyšet, že natáčení snímku bylo tak vyčerpávající, že se cítil jako znásilněná žena. 

Video: Humor pro nás nemá hranice, při natáčení Dabing Street jsme místy ani nemohli hrát, říká Neužil

Chodí na nás lidi, kteří to můžou ovlivnit, vysvětluje herec Václav Neužil, proč se tolik her Dejvického divadla daří přenášet do filmu a televize. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 33 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy