V Bolívii zadrželi šéfa aerolinek, jejichž letadlo se zřítilo s brazilskými fotbalisty

ČTK ČTK
7. 12. 2016 11:20
V Bolívii zadrželi Gustava Vargase, šéfa aerolinek, jejichž letadlo se minulý týden zřítilo se 77 lidmi na palubě. Podle prokurátora je Vargas podezřelý z porušení bezpečnostních předpisů. "Může se z toho však snadno stát případ zabití," dodal. Let odstartoval přes to, že neměl v nádrži normami požadovanou rezervu paliva, ale pouze množství nutné na dobu letu. Neštěstí přežilo pouze šest lidí – tři fotbalisté, novinář a dva členové palubního personálu.
Trosky z letadla, které havarovalo v Kolumbii s týmem brazilských fotbalistů.
Trosky z letadla, které havarovalo v Kolumbii s týmem brazilských fotbalistů. | Foto: Reuters

La Paz – Bolivijské úřady v úterý zadržely šéfa letecké společnosti LaMia, jejíž letadlo se minulý týden zřítilo se 77 lidmi v Kolumbii. Neštěstí nepřežilo 71 z nich, převážně brazilských fotbalistů.

Podle bolivijského generálního prokurátora je šéf aerolinek podezřelý z porušení bezpečnostních předpisů, informovala agentura Reuters. Bolívie rovněž vyzvala Brazílii k vyhoštění letové dispečerky, která odjela do sousední země ve snaze získat zde azyl.

Někdejší generál letectva Gustavo Vargas, který vede bolivijské charterové aerolinky, byl spolu se dvěma zaměstnanci zadržen a předveden k výslechu.

Podle generálního prokurátora Ramira Guerrera se vyšetřování zaměřuje na možné porušení bezpečnostních pravidel. "Může se z toho však snadno stát případ zabití," prohlásil Guerrero.

Let odstartoval minulé pondělí s 68 cestujícími a devíti členy posádky přes to, že neměl v nádrži normami požadovanou rezervu paliva, ale pouze množství nutné na dobu letu. Posádku stroje na to upozorňovala i letová dispečerka Celia Castedová, která však bez ohledu na to nechala letoun odstartovat.

Žena s více než dvacetiletou zkušeností v oboru před několika dny údajně v obavách o svou bezpečnost prchla z Bolívie a podle médií se snaží získat azyl od brazilských úřadů. Bolivijský ministr vnitra Carlos Romero prohlásil, že se nelegálně vyhnula hraničním kontrolám ve snaze uniknout spravedlnosti.

"Neexistuje argument, který by ospravedlnil žádost o azyl," prohlásil Romero s tím, že by žena hledaná kvůli vyšetřování tak závažného případu měla být brazilskými úřady automaticky vyhoštěna.

Na palubě letounu, který se zřítil krátce před přistáním u kolumbijského města Medellín, byli kromě posádky brazilští fotbalisté, jejich doprovodný tým a novináři, kteří letěli na finále Jihoamerického poháru. Ze 77 lidí přežilo šest – tři fotbalisté, novinář a dva členové palubního personálu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy