"Bojujeme proti gangům", tvrdí Asad Jihoameričanům

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
9. 10. 2011 15:54
Sýrii navštívili představitelé Venezuely a dalších jihoamerických zemí
Demonstrace v Sýrii (ilustrační foto)
Demonstrace v Sýrii (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad v neděli řekl, že jeho režim chystá politické reformy a zároveň se snaží rozbít "ozbrojené gangy", které podle něj nesou vinu za násilnosti v zemi.

Západní mocnosti podle oficiální agentury SANA obvinil, že se snaží trestat Sýrii za její neochvějnou pozici proti "plánům zosnovaným mimo region".

SANA citovala Asadovy výroky pronesené k vysokým latinskoamerickým představitelům, kteří mu přijeli vyjádřit podporu a odsoudit "politickou a mediální kampaň" proti Damašku.

V delegaci, kterou Asad v neděli přijal, byli ministři zahraničí Venezuely a Kuby a vysocí představitelé Bolívie, Ekvádoru a Nikaraguy.

"Opatření přijímaná Sýrií se soustřeďují na dvě linie: politické reformy a rozbití ozbrojených band", které usilují o destabilizaci země, řekl Asad hostům z Latinské Ameriky.

"Syrský lid dobře přijal reformy, vnější útoky proti Sýrii ale zesílily, když se situace v zemi začala zlepšovat," dodal prezident.

Západní mocnosti se podle něj málo zajímají o reformy a naopak se snaží trestat Sýrii za její postoj proti plánům "zosnovaným mimo region".

"Navzdory tomu reformní proces pokračuje," ujistil Asad a dodal, že příslušné rozhodnutí Sýrie bylo "svrchované, nikoliv vedené cizími příkazy".

Syrský režim čelí od poloviny března bezprecedentnímu protestnímu hnutí. Při jeho krvavém potlačování brutálními zásahy vládních sil proti demonstrantům bylo podle OSN zabito na 2900 lidí.

Asadův režim opakovaně připisuje jejich smrt "vraždění ozbrojených teroristických gangů", které mají za cíl destabilizovat Sýrii. Jedním z hlavních požadavků protivládních demonstrantů je Asadovo odstoupení.

 

 

Právě se děje

Další zprávy