Bojovníky s tabákem pobuřují zákazy elektronických cigaret

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 5. 2014 18:25
Zatím nejdál zašel New York. Elektronické cigarety zakázal na ulicích, v parcích i na plážích. E-cigarety přitom podle zastánců fungují jako substituce u narkomanů a nikoho neobtěžují.
Foto: Thinkstock

New York / Chicago - Nejlidnatější americké město, které je známo svým razantním bojem s neřestmi obyvatel, opět přitvrdilo.

Po zákazu kouření na všech veřejných místech (a později zvednutí věkové hranice pro prodej tabáku na 21 let) začal platit zákaz veřejného používání elektronických cigaret.

Tím New York, jako ostatně v poslední době už několikrát, zašel nejdál ve Spojených státech.

S obdobnými restrikcemi přicházejí i další města, jako například Chicago či Los Angeles, jak ovšem poznamenává server The Washington Times, zákazy se vztahují pouze na uzavřené prostory.

Naposledy se na seznam pro elektronické kuřáky nehostinných míst přidal rovnou celý stát; Minnesota v pondělí posvětila zákaz užívání vaporizérů v prostorách škol a vybraných institucí.

Zašel New York příliš daleko?

Naproti tomu Newyorčané nesmějí elektronické vaporizéry používat tam, kde jsou zapovězeny i klasické tabákové výrobky, tudíž například na ulicích, v městských parcích či na plážích.

Argument, že nikotinová pára, kterou majitelé e-cigaret vdechují a vydechují, nikoho neobtěžuje, nebyl výrobcům, prodejcům ani majitelům inhalátorů nic platný.

Pomáháme lidem skoncovat s tabákem, tvrdí výrobci.
Pomáháme lidem skoncovat s tabákem, tvrdí výrobci. | Foto: Thinkstock

Autoři newyorské městské vyhlášky tvrdí, že nikotin je návyková látka a lidé mohou z elektronických cigaret snadno přejít na ty normální.

Ve skutečnosti je však praxe spíše opačná. Valná většina lidí si totiž elektronické cigarety kupuje v naději, že s kouřením skoncuje. Anebo se mu bude moci oddávat bez rizik spojených se spalováním tabáku.  

Zákazy vedou k recidivě

Pokud jde o kuřáky, kteří přešli na vaporizéry, podle výrobců jejich "násilné koncentrování na místech vyhrazených pro kouření" povede k mnohem větší recidivě.

Každopádně platí, že je nikotin sice fyzicky i psychicky návykový, tělu ale sám o sobě nijak neškodí - má dokonce pozitivní vliv na některé mozkové funkce a podle vědeckých studií z poslední doby působí i jako prevence proti nevyléčitelné Parkinsonově chorobě.

Z výše uvedených důvodů proti zakazování používání elektronických cigaret brojí i někteří protikuřáčtí aktivisté. "Elektronické cigarety jsou pro lidské zdraví stejně důležité jako očkování dětí, antibiotika, budování kanalizací nebo čistění vody," řekl serveru Reason.com Bill Godshall z iniciativy Nekuřácká Pensylvánie.

O rizicích e-cigaret ve skutečnosti nikdo nic neví

Na to, aby věda prokázala, zda - a případně jak - škodí lidskému zdraví, jsou elektronické cigarety na trhu příliš krátkou dobu.

Obecně se ale odborníci shodují na tom, že s největší pravděpodobností škodí méně než ty klasické, do jejichž kouře se při spalování uvolňuje více než stovka karcinogenů a dalších toxických látek.

Zdravý rozum nám říká, že je inhalace náplní do e-cigaret velmi pravděpodobně méně škodlivá.

"Zdravý rozum nám říká, že je inhalace náplní do e-cigaret ve srovnání s inhalací tisíců chemikálií vznikajících při spalování tabáku velmi pravděpodobně méně škodlivá," píše ve své práci Gilbert Ross z Americké rady pro vědu a zdraví.

To, že jsou elektronické cigarety prokazatelně méně škodlivé, připouští i šéf další americké protikuřácké nadace - Robin Koval z Legacy Foundation.

eKouření v baru prý může maskovat skutečný tabák

I na argument výše však mají zastánci zákazu odpověď.

"Představte si bar, kde dvacet lidí popotahuje z něčeho, co vypadá jako cigareta, a pak vyfukuje něco jako kouř, přičemž najednou začne být cítit tabák. Jak má pak barman rozpoznat, koho požádat, aby cigaretu típl?" řekl deníku The Guardian někdejší předseda newyorkské zdravotní komise Thomas Farley.

Lékaři varují také před teoretickým rizikem předávkování nikotinem. To však do značné míry vyvrací fakt, že se cigaretový kouř a nikotinová pára aplikují stejně a v případě cigaret přichází silná nevolnost dříve, než se mohou dostavit vážnější příznaky otravy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy