Bojovníky s tabákem pobuřují zákazy elektronických cigaret

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 5. 2014 18:25
Zatím nejdál zašel New York. Elektronické cigarety zakázal na ulicích, v parcích i na plážích. E-cigarety přitom podle zastánců fungují jako substituce u narkomanů a nikoho neobtěžují.
Foto: Thinkstock

New York / Chicago - Nejlidnatější americké město, které je známo svým razantním bojem s neřestmi obyvatel, opět přitvrdilo.

Po zákazu kouření na všech veřejných místech (a později zvednutí věkové hranice pro prodej tabáku na 21 let) začal platit zákaz veřejného používání elektronických cigaret.

Tím New York, jako ostatně v poslední době už několikrát, zašel nejdál ve Spojených státech.

S obdobnými restrikcemi přicházejí i další města, jako například Chicago či Los Angeles, jak ovšem poznamenává server The Washington Times, zákazy se vztahují pouze na uzavřené prostory.

Naposledy se na seznam pro elektronické kuřáky nehostinných míst přidal rovnou celý stát; Minnesota v pondělí posvětila zákaz užívání vaporizérů v prostorách škol a vybraných institucí.

Zašel New York příliš daleko?

Naproti tomu Newyorčané nesmějí elektronické vaporizéry používat tam, kde jsou zapovězeny i klasické tabákové výrobky, tudíž například na ulicích, v městských parcích či na plážích.

Argument, že nikotinová pára, kterou majitelé e-cigaret vdechují a vydechují, nikoho neobtěžuje, nebyl výrobcům, prodejcům ani majitelům inhalátorů nic platný.

Pomáháme lidem skoncovat s tabákem, tvrdí výrobci.
Pomáháme lidem skoncovat s tabákem, tvrdí výrobci. | Foto: Thinkstock

Autoři newyorské městské vyhlášky tvrdí, že nikotin je návyková látka a lidé mohou z elektronických cigaret snadno přejít na ty normální.

Ve skutečnosti je však praxe spíše opačná. Valná většina lidí si totiž elektronické cigarety kupuje v naději, že s kouřením skoncuje. Anebo se mu bude moci oddávat bez rizik spojených se spalováním tabáku.  

Zákazy vedou k recidivě

Pokud jde o kuřáky, kteří přešli na vaporizéry, podle výrobců jejich "násilné koncentrování na místech vyhrazených pro kouření" povede k mnohem větší recidivě.

Každopádně platí, že je nikotin sice fyzicky i psychicky návykový, tělu ale sám o sobě nijak neškodí - má dokonce pozitivní vliv na některé mozkové funkce a podle vědeckých studií z poslední doby působí i jako prevence proti nevyléčitelné Parkinsonově chorobě.

Z výše uvedených důvodů proti zakazování používání elektronických cigaret brojí i někteří protikuřáčtí aktivisté. "Elektronické cigarety jsou pro lidské zdraví stejně důležité jako očkování dětí, antibiotika, budování kanalizací nebo čistění vody," řekl serveru Reason.com Bill Godshall z iniciativy Nekuřácká Pensylvánie.

O rizicích e-cigaret ve skutečnosti nikdo nic neví

Na to, aby věda prokázala, zda - a případně jak - škodí lidskému zdraví, jsou elektronické cigarety na trhu příliš krátkou dobu.

Obecně se ale odborníci shodují na tom, že s největší pravděpodobností škodí méně než ty klasické, do jejichž kouře se při spalování uvolňuje více než stovka karcinogenů a dalších toxických látek.

Zdravý rozum nám říká, že je inhalace náplní do e-cigaret velmi pravděpodobně méně škodlivá.

"Zdravý rozum nám říká, že je inhalace náplní do e-cigaret ve srovnání s inhalací tisíců chemikálií vznikajících při spalování tabáku velmi pravděpodobně méně škodlivá," píše ve své práci Gilbert Ross z Americké rady pro vědu a zdraví.

To, že jsou elektronické cigarety prokazatelně méně škodlivé, připouští i šéf další americké protikuřácké nadace - Robin Koval z Legacy Foundation.

eKouření v baru prý může maskovat skutečný tabák

I na argument výše však mají zastánci zákazu odpověď.

"Představte si bar, kde dvacet lidí popotahuje z něčeho, co vypadá jako cigareta, a pak vyfukuje něco jako kouř, přičemž najednou začne být cítit tabák. Jak má pak barman rozpoznat, koho požádat, aby cigaretu típl?" řekl deníku The Guardian někdejší předseda newyorkské zdravotní komise Thomas Farley.

Lékaři varují také před teoretickým rizikem předávkování nikotinem. To však do značné míry vyvrací fakt, že se cigaretový kouř a nikotinová pára aplikují stejně a v případě cigaret přichází silná nevolnost dříve, než se mohou dostavit vážnější příznaky otravy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 6 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 8 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy