Bojovníka za práva homosexeálů málem ubili srbští radikálové

ČTK ČTK
13. 9. 2014 17:06
Německý aktivista se v Bělehradě účastnil mezinárodní konference o právech sexuálních menšin. Kvůli krvácení do mozku se podrobil operaci.
Sedmadvacetiletý německý aktivista hnutí na obranu práv homosexuálů se v sobotu ocitl v bělehradské nemocnici, když ho ráno na ulici napadla skupina srbských pravicových radikálů.
Sedmadvacetiletý německý aktivista hnutí na obranu práv homosexuálů se v sobotu ocitl v bělehradské nemocnici, když ho ráno na ulici napadla skupina srbských pravicových radikálů. | Foto: Zahraničí

Bělehrad - Sedmadvacetiletý německý aktivista hnutí na obranu práv homosexuálů se v sobotu ocitl v bělehradské nemocnici, když ho ráno na ulici napadla skupina srbských pravicových radikálů. Oznámila to agentura AP s odvoláním na informaci bělehradských lékařů.

Němec, jehož jméno drží policie v tajnosti, utrpěl vážná poranění mozku. V Bělehradě proti jeho napadení protestovaly stovky lidí.

Podle srbských vyšetřovatelů útočníci německého aktivistu bili do hlavy skleněným popelníkem a křičeli "Cizince v Bělehradě nechceme". Oběť se v srbské metropoli účastnila mezinárodní konference o právech sexuálních menšin. Podle německého velvyslance v Bělehradě Heinze Georga Wilhelma způsobili útočníci napadenému krvácení do mozku. Muž podstoupil operaci a je při vědomí.

Srbsko bylo v minulosti opakovaně dějištěm tvrdých útoků pravicových bojůvek proti gayům a lesbám. Země se v tomto ohledu nyní snaží vylepšit svou pověst, aby posílila naděje na členství v Evropské unii. Podle srbského ministra vnitra Nebojsy Stefanoviče policie útočníky dopadne a soudy je spravedlivě potrestají. "Cizinci jsou v Srbsku vítáni," řekl ministr.

Brutální útok dnes v Bělehradě přivedl do ulic stovky lidí, většinou homosexuálů či bojovníků za jejich práva. Demonstranty chránily početné oddíly těžkooděnců.

 

Právě se děje

Další zprávy