Syrská vláda a povstalci se dohodli na evakuaci bojovníků bývalé An-Nusry

ČTK ČTK
7. 5. 2017 15:04
Asi padesát zraněných bojovníků radikální Fronty dobytí Sýrie bude evakuováno z palestinského uprchlického tábora Jarmúk v Damašku do provincie Idlib. Dohodla se na tom syrská vláda a povstalci. O dohodě informovala libanonská televize Al-Manar, která má blízko k hnutí Hizballáh.
Bojovníci někdejší An-Nusry.
Bojovníci někdejší An-Nusry. | Foto: Reuters

Bejrút - Syrská vláda a povstalci se dohodli na evakuaci skupiny zraněných bojovníků radikálního uskupení Fronta dobytí Sýrie (bývalá An-Nusra) z tábora Jarmúk na jižním okraji Damašku do provincie Idlib. Tu mají pod kontrolou povstalci.

V neděli to oznámila libanonská televize Al-Manar, která má blízko k hnutí Hizballáh, blízkému spojenci syrského prezidenta Bašára Asada.

Evakuováno má být asi 50 zraněných bojovníků a několik dalších pro jejich doprovod, upřesnila televize.

Uvedla zároveň, že jde o druhou fázi dříve uzavřené dohody o evakuaci lidí ze dvou měst obsazených rebely a dvou měst kontrolovaných provládními silami. První fáze této dohody se uskutečnila minulý měsíc, informovala libanonská televize.

Jarmúk je rozsáhlý palestinský uprchlický tábor u Damašku. Část jeho areálu ovládají syrské vládní síly, část rebelové včetně aliance radikálů Tahrír aš-Šám, do níž se bývalá An-Nusra po loňském přejmenování zapojila, a některé části Islámský stát.

Předchozí část dohody, ukončená minulý měsíc, zahrnovala evakuaci civilistů z rebely obléhaných šíitských obcí Fúa a Kafrája do vládou ovládaného Aleppa, výměnou za propuštění civilistů a povstaleckých bojovníků z měst Zabadání a Madája.

Evakuace zmíněných čtyř lokalit byla součástí dohody mezi syrskými opozičními skupinami Tahrír aš-Šám a Ahrár aš-Šám na jedné straně, a syrské vlády, libanonského Hizballáhu a Íránu na straně druhé. Celkem se má týkat více než 30 000 lidí. Dohoda zahrnuje i vzájemnou výměnu vězňů.

Zatímco Asadova vláda v Damašku pochvalně vyzdvihuje takové dohody jako cestu ke zmírnění krveprolévání, rebelové je kritizovali jako prostředek k vynucení demografických změn nucením velkého počtu civilistů opouštět pro-opoziční oblasti.

OSN, která není zapojena do takových dohod, rovněž vyjádřila obavy, že se rovnají nucenému přemísťování obyvatel.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy