Bojové psy nebude moci na Slovensku chovat každý

Zahraničí Zahraničí
31. 8. 2014 15:31
Vlastnit nebezpečná plemena může jen člověk, který absolvuje kynologické školení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bratislava - Po několika případech vážných zranění chce slovenská vláda zpřísnit pravidla pro držení bojových psů. A dost razantně.

Schválila novelu, podle které nesmí bojové plemeno chovat každý, komu se zachce.

Musí to být osoba, která je k ovládání takového zvířete "odborně způsobilá", a bude tedy muset absolvovat kynologické školení.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Navíc musí psa umístit do chovného prostoru mimo případů, kdy čtvernožec slouží k hlídání určitého vymezeného prostoru.

Dalším omezením je zákaz vodit potenciálně nebezpečné psy do míst, kde je obvyklá přítomnost dětí. Zejména tam, kde se nacházejí dětská hřiště nebo sportoviště.

Venku se psi budou muset pohybovat s obojkem obsahujícím kontaktní údaje o jeho majiteli nebo chovném zařízení.

Ministerstvo zemědělství má v budoucnosti vypracovat seznam nebezpečných plemen. "Zatím ho nepřipravujeme, uvidíme, jak zákon zafunguje," cituje agentura TASR ministra Lubomíra Jahnátka.

Vzhledem k tomu, že vládní strana Směr-Sociální demokracie má v parlamentu většinu křesel, přísný zákon patrně projde.

Jahnátkův předchůdce ve funkci ministra zemědělství a poslanec za opoziční stranu Most Zsolt Simon považuje návrh za nedomyšlený.

"Nebezpečného psa definuje jako psa, který bezdůvodně napadne člověka nebo jiné zvíře a ublíží mu. Ale jak se dá zkoumat, jestli pes napadl jiné zvíře bezdůvodně?" míní exministr.

Simon se domnívá, že útoky nebezpečných psů na lidi je účinnější řešit trestněprávní zodpovědností majitelů psů.

David Rath.
David Rath. | Foto: Ludvík Hradilek

V České republice navrhoval zpřísnit podmínky pro chov a držení bojových psů loni kuriózně z vazby poslanec David Rath.

Chtěl, aby chovatelé museli žádat o povolení a aby se volné pobíhání nebezpečných psů trestalo vysokými pokutami. Zdůvodňoval to kromě jiného tím, že takové psy si často pořizují agresivní lidé s psychickými problémy.

Poslední vážný případ napadení psem se v České republice odehrál ve středu. V Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku napadl pes šestileté dítě a vytrhl mu z těla kusy tkáně. Chlapce převezl vrtulník ve vážném stavu do nemocnice v Plzni.

Na Třebíčsku pokousal v lednu rotvajler tříleté dítě a způsobil mu těžká zranění.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy