Bojovali v Acehu s vládou, dnes vodí džunglí turisty

rst, Reuters
24. 2. 2008 12:00
Bývalí povstalci nabízejí zájemcům guerilla-trekking
Marjuni Ibrahim kdysi v džungli bojoval proti vládním jednotkám. Konflikt na Acehu patří minulosti - bývalý povstalec dnes skrz prales vodí turisty
Marjuni Ibrahim kdysi v džungli bojoval proti vládním jednotkám. Konflikt na Acehu patří minulosti - bývalý povstalec dnes skrz prales vodí turisty | Foto: Reuters

Lhoong - Jako bojovník protivládních ozbrojených skupin kdysi Marjuni Ibrahim líčil v džungli pasti na vojáky. Konflikt na Acehu je však u konce, a tak bývalý povstalec dnes skrz prales vodí turisty, chtivé nové atrakce - "guerrilových výprav".

Kouzlo extrémních treků v kombinaci se zájmem o bouřlivou historii severozápadní části indonéského ostrova Sumatra láká stále více návštěvníků.

Rozvoj turistiky má pomoci chudé oblasti ještě nedávno zmítané vleklým konfliktem, který skončil doslova ze dne na den nečekanou přírodní pohromou. To když 26. prosince 2004 přišlo tsunami.

Stejně jako Vietnamci provázejí nadšené Američany skrze tunely Cu-či využívané Vietkongem během vietnamské války, návštěvníci Acehu se zase na chvíli mohou vcítit do kůže bojovníků Hnutí za svobodný Aceh (GAM). Ti sváděli kruté boje s indonéskou armádou po třicet let.

Při troše štěstí mohou turisté spatřit v džungli i ohroženého tygra sumaterského
Při troše štěstí mohou turisté spatřit v džungli i ohroženého tygra sumaterského | Foto: Reuters

Tygři a pijavice

Marjuni prochází se svými klienty po kamenných chodníčcích kolem týkových stromů porostlých liánami a podél průzračných jezírek s vysokými vodopády.

Při troše štěstí mohou turisté spatřit ohroženého tygra sumaterského nebo jinou divokou zvěř. Mohou se také setkat s méně vítanými zástupci místní fauny, jako jsou pijavice, pavouci či hadi.

"Celá oblast je nádherná. Mám rád výpravy a zajímalo mne, jak se tady žilo během konfliktu," říká Hugo Lamers, zaměstnanec nizozemské charitativní organizace, který oblast navštívil.

"Člověk si těžko představuje, že ještě před čtyřmi lety tady běhali chlapíci se zbraněmi. Když nás vzali na místo, kde ztratili své přátele, uvědomil jsem si, že my jsme tady pro zábavu, kdežto oni zde nasazovali život."

Aceh:
Autor fotografie: Reuters

Aceh:

  • Asi 15000 lidí zemřelo během tří desetiletí, kdy trval boj za nezávislost Acehu. Další tisíce byly konfliktem poškozeny.
  • Aceh býval v minulosti nezávislým královstvím. Bylo to významné centrum obchodu na mořské cestě spojující Asii s Blízkým Východem a Evropou.
  • Do roku 2003 zde operovalo 50 000 indonéských vojáků, po ničivé tsunami však rebelové v roce 2005 podepsali s vládou příměří.

Tsunami - zkáza i mír

Také z pralesa Marjuni viděl, jak ostrov zasáhla ničivá vlna. Podle hluku si nejdříve mysleli, že jde o kobercové bombardování. Země se otřásla, kameny se hýbaly. Poté z dálky viděli, jak moře vystoupilo z břehů.

"Byli jsme vystrašení," říká Marjuni, jenž tehdy přišel o sestru i rodiče, jejich životy stejně jako životy 170 000 dalších lidí v Acehu si katastrofa vyžádala. I přes způsobenou bolest obří vlna nakonec přinesla do chudé oblasti mír.

Po skončení bojů Marjuni za pár dolarů na den opravoval zničené domy a cesty. Pak mu ovšem nizozemský nadšenec Mendel Pols nabídl práci průvodce.

"Když jsem jim to poprvé vysvětloval, dívali se na mne, jako kdybych spadl z Marsu," popisuje krušné začátky Holanďan, který si vzal za ženu místní dívku a žije zde už roky. 

I když turisté mohou vidět místa, kde se bojovalo, do některých částí se nedostanou. Ty si místní střeží jako oko v hlavě pro případ, že by konflikt vypukl znovu.

 

Právě se děje

Další zprávy