Boje v Sýrii se vyostřují. Turecká a Asadova armáda vyhrožují dalšími údery

Martin Novák Martin Novák
11. 2. 2020 20:16
Turečtí vojáci opět bojují v Sýrii. Tentokrát ne proti Kurdům, ale vojsku syrského prezidenta Bašára Asada. Tvrdé boje v provincii Idlíb, kterou kontrolují různé skupiny Asadových odpůrců, jsou ale také zkouškou pro spolupráci Turecka s Ruskem.
Přesun turecké armády na severu Sýrie.
Přesun turecké armády na severu Sýrie. | Foto: Reuters

Zatímco Moskva vojensky a finančně podporuje Asada, Ankara stojí za povstalci, mezi kterými jsou i radikální islamisté. Turecko a Rusko se dohodly na vytvoření nárazníkové zóny v provincii, ta však nefunguje.

Asadovy jednotky začaly útočit v provincii Idlíb po Novém roce. Mohutné bombardování, nálety a postup pozemních sil zasáhly také turecká kontrolní stanoviště. V pondělí zemřelo pět tureckých vojáků, za poslední týden už celkem třináct.

Ofenziva syrského režimu je úspěšná. Vojáci dobyli strategicky důležité město Sarakíb, obsadili část dálnice M5 spojující město Aleppo s Damaškem a přiblížili se na vzdálenost pouhých osm kilometrů od města Idlíb, největší aglomerace v provincii.

Na útěku k turecké hranici je podle OSN 700 tisíc lidí, ta je ale zavřená. Turecko už přijalo 3,6 milionu syrských uprchlíků a další nechce.

Jednání nikam nevedou

Ankara a Moskva se navzájem vyzývají k dodržování dohod. Turci chtějí, aby Rusové zastavili "svého" Asada. Ruští politici zase tvrdí, že Asad s jejich podporou bojuje proti teroristům a džihádistům.

Pondělní jednání delegací obou zemí skončilo neúspěšně. Turecký prezident Recep Erdogan uvedl, že nechce bojovat s Ruskem, ale syrský režim podle něj za smrt tureckých vojáků tvrdě zaplatí.

Na severu Sýrie má nyní Turecko tisíce vojáků. Syrští povstalci navíc v úterý sestřelili helikoptéru vládních sil a zároveň se Asadovi vojáci stáhli z města Najráb. "Nestačí to, naše odvetné operace budou pokračovat," řekl Erdogan s tím, že ve středu oznámí podrobnosti.

Střet v Libyi

Ruské a turecké zájmy stojí proti sobě také v Libyi. Recep Erdogan podporuje vládu na západě země, zatímco Rusové pomáhají generálovi Chalífu Haftarovi, který ovládá centrální a východní oblasti Libye.

Na druhé straně Spojené státy kritizují Rusko za to, že umožňuje Asadovi na severu Sýrie útočit. "Je to nebezpečná eskalace, která musí skončit. Rusko musí změnit svoji politiku," prohlásil James Jeffrey, zvláštní vyslanec USA pro boj s Islámským státem v Sýrii a Iráku.

"Stojíme při našem spojenci v NATO Turecku a jsme nadále proti akceptování Asadova režimu mezinárodním společenstvím," uvádí se v prohlášení amerického velvyslanectví v Ankaře.

Zatím však Washington nenaznačil, že by hodlal jakkoliv vojensky vstupovat do konfliktu v Idlíbu. Prezident Donald Trump se k tamní situaci nevyjádřil vůbec.

Nekončící boje v Sýrii

Zásadní zvrat v syrské občanské válce nastal v září 2015. Ruský prezident Vladimir Putin poslal letadla a vojáky na pomoc Asadovi. Ruská intervence byla rozhodující a pomohla režimu obnovit kontrolu nad většinou země. Výjimkou je sever, včetně zmíněné provincie Idlíb. Asadovi pomáhá také Írán.

Teroristická organizace Islámský stát byla poražena a vypuzena ze svého největšího syrského města Rakka na konci roku 2017 koalicí syrských Kurdů a amerického letectva. Loni však Trump vojáky z kurdských oblastí stáhl, a tak nestál v cestě turecké invazi.

Video: Viděly jsme beznaděj, chaos a spousty mrtvých, říká Klicperová po návratu ze Sýrie

Kurdové se cítí zrazeni, jsou tam uprchlíci, kteří pláčou a ptají se, proč se jim to stalo, líčí novinářka Lenka Klicperová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy