Koronavirus uprostřed války. V Karabachu se nakažení schovávají do sklepů se zdravými

ČTK ČTK
22. 10. 2020 9:45
Lidé nakažení koronavirem se v Náhorním Karabachu schovávají do studených sklepů spolu se zdravými, aby se ukryli před dělostřeleckou palbou, zatímco lékaři s pozitivním testem operují zraněné z ostřelování. To je ponurá realita pandemie v regionu sužovaném týdny těžkých bojů, napsala agentura AP v reportáži z horské enklávy.
Lidé v Náhorním Karabach se před boji ukrývají ve sklepech.
Lidé v Náhorním Karabach se před boji ukrývají ve sklepech. | Foto: Reuters

Náhorní Karabach, který leží v Ázerbájdžánu, ale již více než čtvrt století jej ovládají síly etnických Arménů, podporovaných Arménií, čelí největšímu vyhrocení nepřátelství s Ázerbájdžánem od konce války v roce 1994. Za pouhé tři týdny přišly o život stovky lidí. Boje nezastavily ani dva pokusy o příměří.

Konflikt odklonil skromné zdroje regionu od zvládnutí ohniska epidemie, které se tak nekontrolovaně rozšířilo už v prvních dvou týdnech bojů. Ty vypukly 27. září. Ustalo trasování kontaktů. Intenzivní dělostřelecké a raketové útoky nahnaly lidi do přeplněných krytů, kde nebylo možné oddělit nakažené od zdravých. Obzvláště tvrdě nákaza zasáhla zdravotníky.

"Téměř všichni se nakazili. U některých nemoc propukla v lehké formě, u jiných to bylo vážnější," řekla o karabašských zdravotnících Malvina Badaljanovová, která v regionální metropoli Stěpanakertu vede kliniku pro nakažené.

Uprostřed války, kdy nemocnice zaplavil příval zraněných, se nedá dělat nic jiného, ​​než pokračovat v práci.

"Mnoho lékařů a zdravotních sester vědělo, že se nakazili, ale mlčeli o tom," řekl ministr zdravotnictví neuznávané karabašské republiky Ararat Ohandžanjan. "Mohou si někde v koutě lehnout dokud jim neopadne horečka, ale pak vstanou a pokračují v operování. Nikdo teď nemá právo zůstat stát stranou," dodal.

"Neměli jsme čas vystopovat nakažené, když se Stěpanakert dostal pod palbu, a to umožnilo šíření nákazy," řekl ministr. Sám měl pozitivní test před týdnem, ale také pokračoval v práci, navzdory horečce a léčbě zápalu plic.

Ostřelování Stěpanakertu v uplynulém týdnu poněkud polevilo a posádky sanitek konečně mohly navštívit kryty a sklepy, aby pátraly po nakažených, uvedl Ohandžanjan. Dodal, že se podařilo obnovit testování a izolaci nakažených.

Pacienti v nejvážnějším stavu byli odesláni do Arménie, zatímco ostatní se léčí v místních nemocnicích či doma. Ohandžanjan však připustil, že úřady stále nemají přesnější ponětí, kolik lidí se zatím nakazilo.

Arménie, která podporuje separatistický region přes pozemní koridor, zaznamenala v posledních týdnech také prudký nárůst případů nákazy koronavirem. Sedmidenní klouzavý průměr denních přírůstků infekce se od začátku října téměř ztrojnásobil na 44 případů na 100 000 obyvatel k 20. říjnu.

Jelikož zdravotnictví Náhorního Karabachu čelilo obrovským problémům, běžní obyvatelé i zdravotníci se dobrovolně přihlásili, že budou dodávat léky lidem v krytech a pomáhat vypátrat ty, kteří se nakazili.

Lékař Aram Gregorjan, který dobrovolně navštívil útočiště před ostřelováním, uvedl, že stísněné podmínky v krytech napomohly k šíření koroviru.

"Neustálé ostřelování nutí lidi, aby zůstávali natěsnaní ve sklepích. Nemohou se sami izolovat. Ani ti, kteří mají horečku a klinické příznaky covidu-19, se nemohou léčit, anebo jít do nemocnice," řekl.

Irina Musajeljanová ze Stěpanakertu se schovávala ve sklepě spolu se svými sousedy. Válka podle ní pandemii odsunula do pozadí. "Prostě nemáme čas přemýšlet o koronaviru," řekla.

Dokonce i na infekční klinice ve Stěpanakertu byli pacienti s koronavirem donuceni uchýlit se do suterénu. "Lidi se nakazili, ale to přežijeme. Hlavní je, že tady se neválčí," řekla Arevik Israeljanová, která přišla navštívit svého manžela, hospitalizovaného s covidem-19. Nákaza je podle ní problém, ale lidem teď dělá daleko větší starosti válka.

Video: Ázerbádjžánští reportéři unikli smrti. Vedle nich vybuchla bomba

Ázerbájdžánští reportéři unikli smrti. Vedle nich vybuchla bomba. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 30 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy