Boje v Barmě končí, na příměří kývli poslední rebelové

Zahraničí Zahraničí
12. 1. 2012 10:08
Krvavé půtky o nezávislost provázejí zemi od vyhlášení nezávislosti v roce 1948
Foto: Reuters

Rangún - Barmská vláda udělala další krok k tomu, aby dosáhla kýženého zrušení sankcí Západu.

Po dlouhých šesti desítkách let uzavřela podle BBC příměří se zástupci Národního svazu Karenů, nejpočetnější barmské národnostní menšiny, která usiluje o autonomii.

Kareni tvoří zhruba sedm procent populace a byli poslední ze 17 etnických menšin, kteří váhali s uzavřením příměří. Vyslanci vlády se s nimi sešli ve správním středisku jejich provincie Pcha-amu.

Jednání s menšinami rozjela centrální vláda už loni. V listopadu se ministr Aung Min sešel s představiteli Šanů, Kačjinů a právě Karenů. Slyšeli od něj, že pokud se nebudou pokoušet o odtržení, zlepší se podmínky jejich života. Šanové kývli už v prosinci, Kareni nyní.

Konflikty mezi armádou a rebely se vlečou od získání nezávislosti v roce 1948. Jak připomíná ČTK, přinesly desítky let násilností, vážného porušování lidských práv a nuceného přesídlení desetitisíců lidí.

Pomalu, ale přeci

K pozvolné změně poměrů v Barmě dochází teprve od loňského března, kdy kontrolu nad zemí převzal z rukou armády civilní kabinet. Ačkoliv může vládnout jen díky loajalitě k vojákům, snaží se Západu ukázat dobrou vůli.

V říjnu propustil 230 prodemokratických aktivistů, prezident Thein Sein pro změnu v neděli zmírnil některé tresty smrti na doživotní žalář. Vláda umožnila kandidovat v parlamentních volbách i vůdkyni tamní opozice a laureátce Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij.

Pozitivním signálem o postupném narovnání vztahů byla i prosincová oficiální návštěva americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy