Syrská armáda ohrožuje statisíce civilistů, tvrdí rebelové. Navzdory příměří boje u Damašku neustaly

ČTK ČTK
3. 1. 2017 13:03
Boje o údolí Barada nedaleko syrské metropole Damašek ohrožují příměří, které na základě dohody mezi povstalci a vládními silami mělo platit až do konání mírových rozhovorů v Kazachstánu tento měsíc. Rebelové jsou odhodláni obnovit mírová jednání až v případě, že bude zcela dodržováno příměří. Podle nich v údolí žijí stovky tisíc civilistů, jejichž životy jsou ve vážném ohrožení.
Bojovník povstalecké skupiny. Ilustrační foto.
Bojovník povstalecké skupiny. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek – Z údolí Barada u Damašku odcházejí civilisté a jsou odváděni do bezpečí. Podle syrské agentury SANA jsou takto eskortovány stovky lidí. Armáda podle agentury AP dále útočí na povstalce v této oblasti, což ohrožuje příměří platné od konce minulého týdne.

Opoziční skupiny, které se k dohodě o příměří minulý týden připojily, v pondělí oznámily, že odstupují od jednání, která mají připravit mírové rozhovory svolané na leden do Kazachstánu.

Deset povstaleckých skupin ve svém prohlášení oznámilo, že přerušují jednání o astanských rozhovorech, dokud nebude příměří plně dodržováno. Mezi skupinami je i Džajš al-Islám, která operuje v okolí Damašku.

Podle prohlášení povstaleckých skupin útoky v údolí Barada "ohrožují životy stovek tisíc obyvatel". Opozice také v dokumentu upozornila, že veškeré změny vynucené vojenskými operacemi bude považovat za porušení dohody o příměří.

Údolí Barada kontrolují povstalci, ale v okolí operuje armáda a její spojenci z libanonského Hizballáhu. Jde o region, kde se nachází hlavní zdroj vody pro syrskou metropoli a její okolí. Kvůli bojům je podle AP od 22. prosince dodávka vody do Damašku značně omezena.

Z leteckých snímků je patrné, že podnik na zpracování vody je zničen leteckými údery. Vláda tvrdí, že povstalci vodu znečistili naftou a že kvůli tomu bylo nutné omezit dodávku do hlavního města.

Příměří má umožnit zahájit mírové rozhovory, které má zprostředkovat Rusko, Turecko a Írán. Rusko se dalo slyšet, že jsou vítány i další země včetně USA.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy