Boje o Náhorní Karabach pokračují. Při ostřelování se zranili dva novináři z Francie

Masakry a boje v Karabachu neberou konce. O "Černou zahradu" válčí další generace
Na jaře 1990 vypukly v Baku pogromy proti Arménům. Rabování, zapalování bytů, znásilňování žen. Zemřelo šestatřicet lidí. Do Baku vjeli sovětští vojáci s úkolem obnovit pořádek, ale místo toho spíš přilili olej do ohně. Při střetech s nimi zemřelo dalších 150 lidí. V té době se už Sovětský svaz začal rozpadat.
Ázerbájdžánská armáda (na snímku) v roce 1992 zahájila totální blokádu Karabachu, ale arménští vojáci a jednotky karabašských Arménů ji prolomili v následujícím roce. Dobyli i takzvaný Lačinský koridor, který spojoval Arménii s Karabachem a umožnil pozemní zásobování enklávy.
Ve válce v první polovině 90. let používaly obě strany zbraně z arzenálu rozpadlé sovětské armády. Ázerbájdžánci ostřelovali Karabach raketami Grad, Arméni měli k dispozici tanky z bývalého sovětského 366. tankového pluku, dislokovaného v největším karabašském městě Stěpanakert.
Zranění Ázerbájdžánci u města Fizuli během těžkých bojů v létě 1993.
Foto: Profimedia.cz
ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 10. 2020 16:53
Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku podle ruských agentur tvrdí, že arménské jednotky utrpěly silné ztráty, Jerevan hovoří o "stabilně napjaté" situaci na frontě a pokračující střelbě během uplynulé noci.

Obě strany zůstávají podle agentury AFP hluché k novým výzvám, aby ukončily boje. Při ostřelování arménského města utrpěli zranění dva francouzští novináři.

"V noci v oblasti konfliktu zůstalo relativně stabilní napětí. V různých částech (fronty) pokračovaly přestřelky z ručních zbraní a děl," uvedla mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová podle agentury TASS. Nepřítel ve snaze zlepšit své postavení se snažil o přeskupení a přesuny sil, které obránci odhalovali a zneškodňovali, dodala.

Náhorní Karabach, ovládaný arménskými separatisty, podle agentury Interfax hlásí 104 zabitých vojáků. V zatemnělé metropoli Stěpanakertu, vzdálené asi 20 kilometrů od fronty, byly v noci na čtvrtek podle zpravodaje AFP slyšet dvě exploze.

Místní armáda oznámila, že ve čtvrtek sestřelila ázerbájdžánský vojenský vrtulník, který se zřítil na území sousedního Íránu. Ázerbájdžán to popřel jako lež, všechny helikoptéry jsou "v naprostém pořádku a v plné bojové pohotovosti", uvedl mluvčí ministerstva obrany.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany podle listu Kommersant tvrdí, že "nepřítel utrpěl značné ztráty" a musel se stáhnout z dřívějších pozic po celé frontě. Baku také uvádí, že během uplynulé noci jednotky zasadily "drtivé dělostřelecké údery pozicím ozbrojených sil Arménie".

Ázerbájdžánská generální prokuratura podle agentury Reuters uvedla, že při arménském ostřelování města Terter byl ráno zabit civilista a těžce poškozeno nádraží. Naopak při ázerbájdžánském ostřelování města Martuni v oblasti Náhorního Karabachu byli vážně zraněni dva francouzští novináři pracující pro deník Le Monde, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroj z arménské vlády.

Kvůli konfliktu se v Arménii již akreditovalo okolo dvou stovek zahraničních novinářů a značná část již dorazila na místo, uvedl Interfax.

Prezidenti Francie a Ruska ve středu opět vyzvali znepřátelené strany k ukončení bojů a obnovení diplomatických jednání. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev ale podle Kommersantu prohlásil, že je nutné obnovit územní celistvost země a že boje skončí až poté, co se arménská vojska zcela stáhnout z regionu. Ve výzvách k jednání nevidí žádný smysl, protože dosavadní rozhovory byly bezvýsledné.

Prezident mezinárodně neuznávaného Náhorního Karabachu Araik Arutjunjan vyzval k přípravě na dlouhou válku. Arménie obviňuje Turecko ze zapojení do konfliktu na ázerbájdžánské straně, Ankara to popírá.

Boje propukly v neděli ráno a jsou označovány za nejhorší od 90. let minulého století. Vyžádaly si již desítky mrtvých, včetně civilistů. Baku i Jerevan přistoupily k mobilizaci záloh a vzájemně se obvinily z útoků. Arménie v úterý uvedla, že její bitevní letoun Su-25 sestřelila turecká stíhačka F-16, což vzápětí popřela Ankara a Baku.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - panuje mezi Arménií a Ázerbájdžánem dlouhodobě. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za existence Sovětského svazu a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se enkláva a přilehlý Lačinský koridor, vedoucí do Arménie, nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie, zatímco Ázerbájdžán považuje území za okupované.

 

Právě se děje

Další zprávy