Boje na východě Libye připravily o život nejméně devět lidí

ČTK ČTK
19. 10. 2014 23:44
Většinu druhého největšího libyjského města Benghází ovládají islamisté ze skupiny Ansar aš-Šaría. Generál Haftar, kterého podporuje i část libyjské armády, chce město osvobodit v rozhodující bitvě.
Boje v Benghází.
Boje v Benghází. | Foto: Reuters

Tripolis - Přinejmenším devět lidí v neděli zahynulo při násilnostech ve městě Benghází na východě Libye. Podle agentury AFP se tak počet obětí od středy, kdy síly odpadlického generála Chalífy Haftara zahájily novou ofenzivu proti islamistům, vyšplhal na 75.

Chaos panující v současnosti v Libyi rozpoutaly skupiny, které se podílely na svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011. Odmítají složit zbraně a podřídit se vládě a bojují mezi sebou i proti armádě o území, která po revoluci ovládly.

Většinu druhého největšího libyjského města Benghází ovládají od července islamisté ze skupiny Ansar aš-Šaría. Generál Haftar, kterého podporuje i část libyjské armády, chce město osvobodit v rozhodující bitvě. S islamisty na východě Libye však neúspěšně bojuje již od května. Před dvěma týdny zabili radikálové při několika sebevražedných atentátech u letiště v Benghází během jediného dne přinejmenším 40 jemu věrných vojáků.

Nepřehledná situace nadále panuje také v hlavním městě Tripolisu, které po těžkých bojích mezi konkurenčními milicemi v srpnu ovládli radikálové z Misuráty. Řádně zvolený parlament zasedá ve městě Tobrúku, více než 1000 kilometrů východně od metropole. Vláda premiéra Abdalláha Sáního, které sněmovna vyslovila důvěru, přesídlila do města Bajdá, na půl cesty mezi Tobrúkem a Benghází.

Libyi na přelomu července a srpna opustila většina cizinců, své občany i diplomatický sbor evakuovala také Česká republika. Podle nedávné zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) už boje vyhnaly z domovů kolem 287 000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy