Boje na Donbasu zesílily, podle Ukrajinců zemřelo celkem deset lidí

ČTK ČTK
12. 4. 2019 10:28
Před druhým kolem ukrajinských prezidentských voleb zesílily boje na východě země, informují kyjevská média. Podle listu Ukrajinska pravda zahynul v uplynulých 24 hodinách v Donbasu jeden ukrajinský voják a při odvetné palbě zemřelo devět proruských povstalců. Zraněny byly téměř dvě desítky lidí. Informace separatistů nicméně vysoké ztráty nepotvrzují.
Ukrajinský voják na frontové linii nedaleko města Bachmut.
Ukrajinský voják na frontové linii nedaleko města Bachmut. | Foto: Reuters

Ukrajinští novináři hlásí boje zejména kolem azovského přístavu Mariupol, povstalci údajně pálí z protitankových zbraní, obrněných transportérů, granátometů a velkorážných kulometů. "Na všechny útoky protivníka naši obránci odpověděli palbou. Ztráty nepřítele se dále upřesňují," citovala Ukrajinska pravda armádní komuniké. O okolnostech smrti devíti povstalců se dokument nezmiňuje.

Podle povstalecké agentury DAN ukrajinská armáda ostřelovala okolí frontového města Horlivka, které kontrolují separatisté. V noci na pátek tam byl poškozen obytný dům, informace o případných obětech agentura nepřinesla. Pod palbou ukrajinských jednotek byl i okraj Doněcku a město Jasynuvata. Ukrajinská armáda údajně do boje nasadila minomety, granátomety a kulomety.

Agentura DAN v pátek informovala o prohlášení povstaleckého velitele Alexeje Nikonorova, podle něhož jarní příměří vyhlášené oběma bojujícími stranami počátkem března zcela selhalo. "Bylo to jedno z nejméně účinných zastavení palby, počet ozbrojených incidentů během něj narostl téměř čtyřnásobně," prohlásil Nikonorov.

Od jara 2014, kdy boje na východě Ukrajiny začaly, zahynulo v Donbasu 13 tisíc lidí. Příměří, většinou nepříliš úspěšných, bylo vyhlášeno víc než dvacet.

 

Právě se děje

Další zprávy