Těsný souboj. Keňa sčítá hlasy a vyhlíží vyhlášení výsledků prezidentských voleb

ČTK ČTK
10. 8. 2022 9:57
Keňané očekávají vyhlášení výsledků pondělích voleb, v nichž se rozhodovalo o příštích poslancích, radních a také nové hlavě státu. Podle stanice BBC je těsný souboj dvou hlavních prezidentských kandidátů Raily Odingy a končícího viceprezidenta Williama Ruta.

Oba předem ujistili, že výsledek, na jehož vyhlášení má volební komise čas nejvýše do 16. srpna, uznají. Minulé volby však vedly k násilí, při němž umírali lidé.

K vítězství v prvním kole musí kandidát získat více než polovinu celonárodně odevzdaných hlasů a nejméně 25 procent ve více než polovině z padesátky okresů. Pokud tuto podmínku nikdo nesplní, bude se konat vyřazovací kolo dvou nejúspěšnějších. Konat by se muselo do 30 dnů.

Keňští prezidentští kandidáti Raila Odinga (nahoře) a William Ruto odevzdávají svůj hlas ve volbách.
Keňští prezidentští kandidáti Raila Odinga (nahoře) a William Ruto odevzdávají svůj hlas ve volbách. | Foto: Reuters

V pondělí bylo kvůli logistickým problémům na několika místech hlasování zdrženo, BBC však hodnotí volby jako klidné. I když v okrese Bungoma je na útěku poslanec Didmus Barasa, který při hádce ve volební místnosti střelil protivníka do hlavy. Policie po Barasovi, který usiloval o druhý poslanecký mandát, pátrá. Vyšetřovatelé vraždy mu dali 24 hodin na to, aby se sám přihlásil.

Podle agentury AFP pracovníci volební komise od pondělka sčítají za přítomnosti pozorovatelů hlasy a do středečního rána zaregistrovali 90 procent odevzdaných lístků. Počty odevzdané pro Ruta a Odingu jsou podle AFP zatím velmi těsné. Zjištění konečného výsledku může trvat déle a komise vyzvala občany, aby se vyzbrojili trpělivostí.

"Snažíme se ukončit sčítání a ověřování co nejdříve," řekl šéf komise Wafula Chebukati. Problémy při sčítání hlasů vedly v roce 2017 ke zrušení výsledků a opakování voleb.

V pondělí se rozhodovalo o nástupci končícího prezidenta Uhurua Kenyatty, který je u moci od roku 2013 a po dvou mandátech už nemohl kandidovat znovu. Dále občané volili poslance do obou parlamentních komor, guvernéry a členy místních parlamentů a samostatně rovněž ženy, jež mají v Národním shromáždění vyčleněno 47 křesel.

Před místnostmi se od rána tvořily fronty, avšak z 22 milionů zaregistrovaných voličů podle prvního sčítání přišlo jenom něco málo přes polovinu. Hlavním tématem kampaně bylo řešení vážných ekonomických problémů země.

Video: Podívejte se, jak se žije v největším slumu Afriky, který leží v keňském Nairobi

V Kibeře v keňském hlavním městě Nairobi seženete všechno potřebné k životu, přesto se jedná o největší slum v Africe. | Video: František Grossmann
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy