Boj v čínském politbyru. Množí se zvěsti o velké změně

Martin Novák Martin Novák
5. 4. 2012 16:10
Zpráva o pádu vlivného politika Po Si-laje vyvolala dokonce spekulace o převratu
Komunistická strana Číny je největší stranou světa. Má 70 milionů členů. Příští rok bude mít svůj 18. sjezd.
Komunistická strana Číny je největší stranou světa. Má 70 milionů členů. Příští rok bude mít svůj 18. sjezd. | Foto: Reuters

Peking - Komunistická strana Číny provádí už přes třicet let hospodářské reformy, začala s tím v roce 1978.

O zásadnějších politických změnách je ale zakázáno i jen debatovat, jak ukazuje v  posledních dnech zatýkání lidí a zavírání webových stránek v souvislosti s pověstmi o názorových střetech v pekingském politbyru a s pádem vlivného komunistického funkcionáře Po Si-laje.

Zprávy o uvedení některých divizí čínské armády do stavu pohotovosti a o zmařeném převratu jsou zřejmě přehnané, ale rozpory v nejužším čínském vedení už ani cenzura nedokáže utajit.

Dvaašedesátiletý Po Si-laj byl vlivnou postavou, šéfem strany ve městě Čchung-čching na jihozápadě Číny. Počítalo se s tím, že příští rok na sjezdu bude kooptován do devítičlenného politbyra, což je ve skutečnosti nejdůležitější a nejmocnější orgán v Číně.

A najednou ze dne na den padl. Hovoří se o tom, že jeho korupční chování už bylo neudržitelné a že nashromáždil miliardové bohatství. Synovi platil stáže na nejdražších univerzitách v Británii a Spojených státech.

Jeho náměstek Wang Li-ťün se uchýlil na americký konzulát ve městě Čcheng-tu a žádal o azyl. Neuspěl, ale údajně Američanům předal "zajímavé" informace. I to mohlo vést k sesazení Po Si-laje.

Po Si-lai. Oficiální čínská média jeho odvolání z funkce nijak nezdůvodnila.
Po Si-lai. Oficiální čínská média jeho odvolání z funkce nijak nezdůvodnila. | Foto: Reuters

Deník Financial Times napsal, že před stranickým sjezdem příští rok se odehrává boj mezi reformní a konzervativní částí partajního vedení.

Odvolává se na svůj zdroj, velmi blízký pekingskému vládnímu komplexu Čung-nan-jak, kde sídlí stranické a státní špičky (jde o jakousi čínskou obdobu Kremlu).

Současný premiér Wen Ťia-pao prosazuje údajně opatrné a postupné politické reformy, v čemž má tichou podporu i prezidenta Chu Ťin-tchaa. 

Naopak Po Si-lai byl zastáncem tvrdé linie a velkým obdivovatelem Mao Ce-tunga. V Čchung-čchingu se snažil obnovovat jeho kult a oslavy devadesátého výročí založení strany pojal jako hold Maovi.

Mezi odpůrce změn patří i bývalý premiér Li Pcheng, který v roce 1989 prosazoval tvrdé potlačení protestů na náměstí Tchien An-men, a také exprezident Ťiang Ce-min, který se dostal k moci po událostech na Tchien An-men.

Současný premiér totiž uvažuje i tom, že strana částečně přehodnotí pohled na masakr z roku 1989 a pokusí se o něco jako národní usmíření v této věci, která zatím zůstává tabu a veřejná diskuse o ní není povolena. Veteránům, kteří za svůj mocenský vzestup vděčí právě potlačení nepokojů před třiadvaceti lety, se to pochopitelně nelíbí.

Čínský premiér Wen Ťia-pao.
Čínský premiér Wen Ťia-pao. | Foto: Reuters

Wen Ťia-pao v polovině března prohlásil na tiskové konferenci, že Čína i v politické sféře potřebuje pohyb, jakkoliv je těžké určit, nakolik jsou jeho slova jen rétorikou a nakolik snahou o skutečné změny.

"Reformy v Číně se dostaly do kritického, rozhodujícího stadia. Bez úspěšné politické reformy je nemožné pokračovat v ekonomických změnách. To, co jsme získali, můžeme znovu ztratit, a palčivé problémy Číny nebudou vyřešeny. Historické tragédie, jako byla kulturní revoluce, se mohou opakovat," uvedl Wen Ťia-pao.

Den poté byl sesazen Po Si-laj a podle zdrojů z Pekingu je oslabeno také postavení jeho ochránce v nejvyšším čínském vedení, ředitele zpravodajské služby a vůbec rozsáhlého bezpečnostního aparátu Čou Jung-kchanga.

Analytici z Hongkongu a Tchaj-wanu, kteří mají v pevninské Číně své zdroje, hovoří o největším napětí v čele strany od roku 1989. Tehdy se konaly statisícové demonstrace proti režimu a partaj se rozdělila na umírněnou a neústupnou část.

Vůdce umírněných - generální tajemník KS Číny Čao C-jang - prohrál a dožil pak v domácím vězení. Tvrdé jádro strany následně prosadilo krvavý zásah na náměstí Tchien An-men, který si vyžádal stovky životů.

Osmnáctý sjezd Komunistické strany Číny bude důležitým předělem. Novým vůdcem se stane bývalý stranický boss ze Šanghaje Si Ťin-pching. Známý stoupenec tržní ekonomiky a investic ze zahraničí, málo se však ví o jeho názorech na politický vývoj.

 

Právě se děje

Další zprávy