Boj s opiem je marný, afghánští pěstitelé lámou rekordy

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
13. 11. 2013 21:55
Mákem osázená plocha poprvé v historii překonala hranici 200 000 hektarů.
Foto: Reuters

Kábul - Pěstování opia v Afghánistánu dosáhlo nového rekordu. Plocha osázená mákem v zemi poprvé v historii překonala hranici 200 000 hektarů.

Nová zpráva Úřadu pro drogy a kriminalitu při OSN (UNODC) varuje, že oproti loňsku se obdělávaná oblast rozšířila o 36 procent. Potenciální produkce narostla téměř o polovinu.

Podle zdrojů z UNODC by Afghánistán letos mohl vyprodukovat okolo 90 procent světového opia. Mezinárodní společenství se přitom už přes deset let snaží pěstování a obchod s narkotiky v zemi oslabit.

Zpráva upozorňuje na spojitost mezi pěstováním opia a blížícím se odchodem mezinárodních jednotek. Ceny za narkotika zůstávají vysoké, i proto se k pěstovatelům pod vlivem nejisté budoucnosti země přidávají stále další farmáři.

Zemi, ve které mezi sebou o moc soupeří jednotliví vůdci různých frakcí, navíc příští rok čekají prezidentské volby.

Téměř polovina makových polí leží v provincii Hílmand, z níž se už brzy chystají odejít i vojáci Velká Británie. Ty tam ostrovní království paradoxně nasadilo právě proto, aby produkci opia učinili přítrž, připomněl server BBC.

Situace ohrožuje stabilitu země

Výkonný ředitel UNODC Yury Fedotov situaci označil za "alarmující". "Co je potřeba, je jednotná a komplexní reakce na problém s drogami. Boj proti drogám musí být nedílnou součástí bezpečnostní, rozvojové a institucionální agendy," uvedl Fedotov.

Současný stav v zemi podle něj představuje hrozbu pro její stabilitu a rozvoj, stejně jako pro zdraví jejích obyvatel.

Obdělávaná plocha v současnosti zabírá 209 tisíc hektarů, přesáhla tak rekord 193 tisíc ha z roku 2007. Loni bylo číslo ještě nižší, "pouhých" 154 tisíc hektarů.

Letošní sklizeň vynesla 5500 tun opia. Maxima ale Afghánistán dosáhl v roce 2007, kdy vyprodukoval 7400 tun, uvedla ČTK.

Nelegální ekonomika nabírá na významu

Každoroční nárůst tabulky zaznamenávají už od roku 2010.

Šéf kábulské pobočky UNODC Jean-Luc Lemahieu uvedl, že čísla pravděpodobně porostou i příští rok. Nelegální ekonomika podle něj v Afghánistánu nabírá na významu. Lemahieu varoval, že s ubýváním zahraniční pomoci bude afghánská vláda na nelegálních zdrojích příjmu čím dál tím víc závislá.

"Dokud si budeme myslet, že nám v boji proti drogám stačí krátkodobá a rychlá řešení, budeme i nadále odsouzeni k neúspěchu," doplnil Lemahieu, podle kterého by se zemi mohlo podařit z drogové krize i při úspěšném vedení vyvést tak za 10 až 15 let.

Protidrogové snahy ale zaznamenaly i úspěchy, v nedávné době se podařilo zatknout některé vůdčí osobnosti místního obchodu s narkotiky. Zatímco část makových polí se daří vymýtit, neustále vznikají nová. V roce 2013 zemřelo v souvislosti s vymycováním 143 lidí, loni 102.

Z opiového máku se kromě opia vyrábí i heroin.

 

Právě se děje

Další zprávy