Druhé kolo slibuje drama. V polských prezidentských volbách má mírný náskok Duda

ČTK ČTK
2. 7. 2020 17:48
Polský zpravodajský server Onet.pl zveřejnil před rozhodujícím druhým kolem polských prezidentských voleb výsledky průzkumu, podle něhož pro stávajícího prezidenta Andrzeje Dudu hodlá hlasovat 49 procent dotázaných, zatímco pro jeho soupeře Rafala Trzaskowského 46,4 procenta.
První kolo prezidentských voleb vyhrála současné hlava státu Andrzej Duda.
První kolo prezidentských voleb vyhrála současné hlava státu Andrzej Duda. | Foto: Reuters

Agentura IBRiS se také ptala, jak budou hlasovat voliči kandidátů, kteří do druhého kola nepostoupili: desetina voličů publicisty Szymona Holowni chce podpořit Dudu, 83 procent varšavského primátora Trzaskowského. Dvě třetiny voličů kandidáta krajní pravice Krzysztofa Bosaka jsou pro Dudu, zatímto 27 procent pro jeho soupeře.

Ze stoupenců šéfa rolnické Polské lidové strany Wladysława Kosiniaka-Kamysza míní 13 procent hlasovat pro prezidenta a tři čtvrtiny pro primátora. V případě levicového kandidáta Roberta Biedroně, který se otevřené hlásí k homosexuální orientaci, je čtvrtina jeho příznivců pro prezidenta a tři čtvrtiny pro Trzaskowského.

Telefonická anketa, která se uskutečnila 1. července na vzorku 1100 lidí, ovšem může mít tříprocentní statistickou chybu, upozornil server.

Duda 28. června vyhrál se ziskem 43,5 procenta hlasů, což představovalo 8,45 milionu voličů. Na zvolení v prvém kole to ale nestačilo. Trzaskowski získal 30,46 procenta hlasů (5,9 milionu voličů). Voleb se zúčastnilo 64,51 procenta oprávněných voličů, což bylo v prvním kole hlasování nejvíce od roku 1995.

Duda je důležitý spojenec nynější vlády národně konzervativní strany Práva a spravedlnost (PiS), která sice má v parlamentu většinu, ale nemá dost hlasů, aby přehlasovala případné prezidentovo veto.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zlín posílili Procházka a Dramé

Prvními posilami fotbalistů Zlína na novou sezonu se stali obránce Václav Procházka a útočník Youba Dramé. Šestatřicetiletý Procházka přišel jako volný hráč po skončení smlouvy s Ostravou a podepsal roční kontrakt. Dvaadvacetiletý Francouz zamířil na Moravu z druholigového Ústí nad Labem.

Další zprávy