Druhé kolo slibuje drama. V polských prezidentských volbách má mírný náskok Duda

ČTK ČTK
2. 7. 2020 17:48
Polský zpravodajský server Onet.pl zveřejnil před rozhodujícím druhým kolem polských prezidentských voleb výsledky průzkumu, podle něhož pro stávajícího prezidenta Andrzeje Dudu hodlá hlasovat 49 procent dotázaných, zatímco pro jeho soupeře Rafala Trzaskowského 46,4 procenta.
První kolo prezidentských voleb vyhrála současné hlava státu Andrzej Duda.
První kolo prezidentských voleb vyhrála současné hlava státu Andrzej Duda. | Foto: Reuters

Agentura IBRiS se také ptala, jak budou hlasovat voliči kandidátů, kteří do druhého kola nepostoupili: desetina voličů publicisty Szymona Holowni chce podpořit Dudu, 83 procent varšavského primátora Trzaskowského. Dvě třetiny voličů kandidáta krajní pravice Krzysztofa Bosaka jsou pro Dudu, zatímto 27 procent pro jeho soupeře.

Ze stoupenců šéfa rolnické Polské lidové strany Wladysława Kosiniaka-Kamysza míní 13 procent hlasovat pro prezidenta a tři čtvrtiny pro primátora. V případě levicového kandidáta Roberta Biedroně, který se otevřené hlásí k homosexuální orientaci, je čtvrtina jeho příznivců pro prezidenta a tři čtvrtiny pro Trzaskowského.

Telefonická anketa, která se uskutečnila 1. července na vzorku 1100 lidí, ovšem může mít tříprocentní statistickou chybu, upozornil server.

Duda 28. června vyhrál se ziskem 43,5 procenta hlasů, což představovalo 8,45 milionu voličů. Na zvolení v prvém kole to ale nestačilo. Trzaskowski získal 30,46 procenta hlasů (5,9 milionu voličů). Voleb se zúčastnilo 64,51 procenta oprávněných voličů, což bylo v prvním kole hlasování nejvíce od roku 1995.

Duda je důležitý spojenec nynější vlády národně konzervativní strany Práva a spravedlnost (PiS), která sice má v parlamentu většinu, ale nemá dost hlasů, aby přehlasovala případné prezidentovo veto.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy