Boj o ropu v Nigérii pokračuje

Red Zah, ČTK, Reuters
16. 1. 2006 16:45
Lagos - Situace v Nigérii se dramatizuje. Při útocích ozbrojenců na ropné plošiny zemřelo několik lidí.
Foto: Reuters

Na zařízení Benisede patřící nadnárodní ropné společnosti Royal Dutch Shell vnikly desítky těžce ozbrojených mužů, kteří připluli v motorových člunech.

Mrtvých přibývá na obou stranách

Podle místních úřadů se strhla přestřelka mezi radikály a vojáky pověřenými ostrahou objektu. Ztráty na životech byly na obou stranách, uvedl nejmenovaný armádní zdroj. Vysoce postavený představitel nigerijského ropného průmyslu sdělil, že zabiti byli čtyři vojáci a dva kuchaři pracující na plošině.

Nigérie: Při krádeži ropy zabito 12 lidí ČTĚTE ZDE

Násilníci údajně podpálili dva obytné bloky, poničili zařízení na zpracování ropy a pak odpluli. Pokračuje tak už třítýdenní vlna násilí v nejlidnatější africké zemi, která je osmým největším exportérem ropy na světě.

Shell evakuuje zaměstnance

Společnost Shell podle agentury Reuters evakuovala zhruba 330 svých zaměstnanců ze čtyř ropných plošin v oblasti Warri a údajně plánuje vyklizení dalších. Zpracování ropy však prý bude pokračovat. Podle diplomatických zdrojů nedávné útoky a únosy namířené proti ropnému odvětví zřejmě řídí skupina, která požaduje více příjmů z vývozu nigerijské ropy pro oblast delty řeky Niger a propuštění dvou tamních vůdců etnické skupiny Idžawů. 

Foto: Aktuálně.cz

Dosud neznámá organizace Hnutí za osvobození delty Nigeru zaslala agentuře Reuters e-mail, v němž tvrdí, že její řady čítají 5000 aktivních bojovníků. "Požadujeme kontrolu nad našimi zdroji, abychom zlepšili životy našeho národa," stojí v textu. Skupina rovněž varuje, že připravuje další útok, který "vrátí Nigérii o 15 let zpátky a způsobí nevyčíslitelné ztráty". "Zavázali jsme se ničit schopnost Nigérie vyvážet ropu," píše se ve varování.

Nigérie vyveze každý den zhruba 2,4 milionu barelů "černého zlata". V zemi operuje pět nadnárodních ropných společností. Kromě britského Royal Dutch Shell jsou to americký Chevron a Exxon Mobil, francouzský Total a italský Agip. Příjmy z prodeje ropy a zemního plynu tvoří 80 procent všech příjmů státního rozpočtu.

 

Právě se děje

Další zprávy