Boj o moc nekončí. Islamisté zabili spojence Al-Káidy

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 2. 2014 8:25
Abú Chálida Súrího do země vyslal samotný šéf Al-Káidy Ajmán Zavahrí
Aleppo je jednou ze syrských základen povstalců.
Aleppo je jednou ze syrských základen povstalců. | Foto: Reuters

Damašek - Při sebevražedném útoku v syrském Aleppu zemřel velitel jedné z radikálních povstaleckých skupin bojujících proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Abú Chálid Súrí byl údajně jedním z hlavních spojenců Al-Káidy v Sýrii a do země ho vyslal samotný šéf teroristické organizace Ajmán Zavahrí.

Za jeho smrtí nejspíš stojí jiná z militantních skupin - organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIS), uvedla britská BBC.

Islamisté bojují o moc

Nejspíš dva sebevražední atentátníci pronikli v neděli ráno na základnu islámských radikálů ze skupiny, která si říká Ahrár aš-Šám. Kromě velitele Súrího přišlo o život i několik dalších lidí.

V Sýrii dochází v posledních týdnech k intenzivním střetům mezi jednotlivými povstaleckými skupinami, které mezi sebou bojují o moc.

Ahrár aš-Šám je jednou z předních militantních skupin operujících v Sýrii, je součástí sedmičlenné organizace známé jako Islámská fronta.

Súrí, který v 90. letech pracoval i pro Usámu bin Ládina a bojoval v Afghánistánu i v Iráku, údajně nešetřil kritikou radikálů z ISIS, což se mu stalo osudným.

Jak poznamenal zpravodaj BBC Jim Muir, jeho smrt nejspíš povede k dalšímu vyostření bojů mezi jednotlivými povstaleckými skupinami.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy