Potraty jako klíčové téma voleb v USA? Ukazuje se, že demokraté se přepočítali

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
4. 11. 2022 16:43
Ještě pár měsíců zpět to vypadalo, že republikáni před volbami skvěle nahráli demokratům. Omezení přístupu k interrupcím v mnoha amerických státech mobilizovalo hlavně ženy, které se v průzkumech přiklonily více k demokratům. Na podzim se ale zhoršila ekonomická situace a zdá se, že strana v případě potratů vsadila na velmi nejistou kartu.
Právo na potrat se stalo hlavním tématem voleb pro demokraty.
Právo na potrat se stalo hlavním tématem voleb pro demokraty. | Foto: Reuters

"Myslím, že hodně žen půjde volit. Je tu mnoho organizací sdružujících ženy, které třeba v minulosti nevolily. Teď jsou ale motivované," říká pro stanici PBS Taetrece Harrisonová, zatímco s matkou čeká před volební místností v New Orleans, aby odevzdala svůj hlas. V americkém státě Louisiana začaly předčasné volby do Kongresu už minulý týden.

Stát na jihu USA patří mezi třináctku těch, které v posledních měsících zakázaly či velmi přísně omezily potraty. Jedinou výjimkou pro umělé ukončení těhotenství jsou zde případy, kdy je ohrožen život matky nebo kdy je tak vážně poškozen plod, že by nepřežil.

Omezení přišlo poté, co letos v červnu Nejvyšší soud USA zrušil federální právo na potrat. Od té doby se spekuluje, jak moc půjde o klíčové téma voleb, které se konají už příští úterý.

"Jako ženy jsme často odstrkovány," myslí si Danielle Legerová, která v minulosti volila republikány, ale nyní se považuje za demokratku. I ji teď motivoval hlavně zákaz potratů. "Ženy začínají být aktivní a velmi hlasité. Musíme se na tohle soustředit i dál," dodává.

Prezident Joe Biden slibuje, že pokud jeho demokraté budou mít v obou komorách Kongresu většinu, prosadí právo na potrat na federální úrovni. Tentokrát by nešlo o verdikt, který by Nejvyšší soud snadno zvrátil.

Republikáni naopak v Senátu, tedy horní komoře Kongresu, představili návrh zákazu interrupcí po 15. týdnu těhotenství po celých Spojených státech. Pokud by získali většinu a zákon skutečně prosadili, Biden by ho ale podle svých slov vetoval.

Hlavní téma voleb

Přitom ještě před několika měsíci se zdálo, že demokraté vytáhli z rukávu eso. Téma potratů bylo hlavně pro voličky zcela zásadní a mnoho žen se kvůli němu registrovalo k volbám, říká pro Aktuálně.cz amerikanista Jan Beneš z Ostravské univerzity.

Demokraté se rozhodli situace využít. Podle agentury AP do konce září utratili za předvolební reklamy o interrupci přes 124 milionů dolarů (v přepočtu tři miliardy korun), což bylo asi o 30 milionů dolarů více než za jakékoliv jiné téma.

Svůj volební spot věnovala zákazu potratů i Katie Darlingová, která kandiduje v Louisianě do Sněmovny reprezentantů, dolní komory Kongresu. Ve videu sdílela vlastní porod a apelovala, aby americké státy těhotným ženám jejich situaci ulehčovaly, nikoliv komplikovaly.

Zpočátku se tato strategie vyplácela. V srpnu patřily potraty mezi nejdůležitější volební témata po ekonomice a násilných zločinech - za velmi důležité je považovalo 56 procent Američanů. I podle některých říjnových dat polovina voličů tvrdila, že je rozhodnutí Nejvyššího soudu více motivovalo, aby přišli k urnám. Poslední průzkumy ale ukazují, že obavy z inflace a ekonomické situace jsou pro většinu občanů nakonec rozhodující.

Inflace zajímá Američany víc

"Posouvám se víc směrem k republikánům, protože mám pocit, že jsou zaměřeni na byznys," říká pro list The New York Times 37letá Robin Ackermanová. Dodává, že "na tisíc procent" nesouhlasí s koncem práva na interrupci. "Ale to s mým rozhodnutím moc nesouvisí. Mám strach z jiných věcí," dodává.

Tématu potratů se proto začali republikánští kandidáti vyhýbat. I když v Senátu leží návrh na plošný zákaz interrupcí, v předvolebních debatách opakuje většina republikánských politiků, že by si přáli, aby rozhodovací pravomoc zůstala na úrovni jednotlivých států.

Místo toho zdůrazňují podle nich důležitější témata, kterými jsou kromě ekonomiky také rostoucí migrace nebo zločinnost ve městech. Podle Beneše se těmto problémům v posledních týdnech intenzivně věnují i hlavní americká média, a boj za právo na potrat tak upadá v zapomnění.

"Potraty dál hrají roli v motivaci voličů, ale už zdaleka ne tak zásadní," vysvětluje amerikanista. "Určitě by mohly přispět ke zmírnění prohry demokratů ve volbách do Kongresu, ale nejspíš to není dostatečně velké téma, aby demokraté vyhráli," dodává s tím, že ale může být rozhodující v konkrétních soubojích.

Několik referend

V několika amerických státech navíc budou voliči přímo rozhodovat o potratech. Kromě složení Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu budou někde lidé volit i státní guvernéry či jiné zákonodárce. Anebo hlasovat v referendech.

Například v Kalifornii budou hlasovat o tom, zda by právo na potrat mělo být zakotveno ve státní ústavě. V Montaně naopak o tom, zda by mělo být embryo nebo plod uznáno za osobu, a mít tím pádem i stejná práva a ochranu jako člověk. Právě na nižší úrovni by téma potratů demokratům nahrát mohlo, myslí si Beneš.

Ať už volby do Kongresu dopadnou jakkoliv, boje za práva na přístup k interrupcím budou ve Spojených státech pokračovat dál. "Myslím, že lidé už toho mají prostě dost," dodává volička Danielle Legerová. "Lidé chtějí, aby každý udělal správnou věc a posunul nás správným směrem."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
Další zprávy