Boj o brexit vrcholí. Brusel je připravený Borise Johnsona obejít, upozorňuje deník

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2019 19:59
Evropská unie by mohla další odklad brexitu schválit, i kdyby o něj nepožádal sám britský premiér Boris Johnson. Napsal to deník The Times, podle kterého by žádost mohla být odeslána jménem šéfa státní správy Marka Sedwilla, pakliže by ji Johnson odmítl odeslat.
Boris Johnson, premiér Velké Británie.
Boris Johnson, premiér Velké Británie. | Foto: Reuters

Británie má vystoupit z EU už za 28 dní, protože však nad ratifikací podmínek tohoto kroku stále vidí řada otazníků, spekuluje se, že datum brexitu se bude opět posouvat.

Boris Johnson tuto variantu kategoricky odmítá, problémem je ale pro něj zákon schválený v parlamentu na počátku minulého měsíce. Opatření stanovuje, že vláda musí do 19. října prosadit "rozvodovou" dohodu nebo získat souhlas zákonodárců pro brexit bez dohody. Při nesplnění obou podmínek by pak musela vláda se zbytkem EU dojednat nový odklad odchodu z unie.

Předseda Evropské rady Donald Tusk však ve čtvrtek uvedl, že poslední návrhy Londýna ohledně brexitu Evropskou unii dosud nepřesvědčily. "Dnes jsem měl dva telefonáty o brexitu, první s Dublinem a poté s Londýnem. Můj vzkaz (irskému premiérovi) Leu Varadkarovi: Plně stojíme za Irskem. Můj vzkaz premiéru Borisi Johnsonovi: Jsme nadále otevřeni (jednání), ale stále nejsme přesvědčeni," napsal Tusk na Twitteru.

Také podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera je v britských návrzích řada problematických bodů a bude třeba ještě jednat. "Přijmout takový návrh by znamenalo, že nebudou splněny všechny cíle irské pojistky: zabránit tvrdé hranici, zachovat spolupráci severu (Irska) s jihem a hospodářství na celém ostrově a ochránit jednotný trh Evropské unie a pozici Irska na něm," uvedl Juncker v prohlášení vydaném krátce poté, co telefonicky hovořil s irským premiérem Varadkarem. S Británií je podle dosluhujícího předsedy EK nadále třeba jednat.

Spor se týká opatření známého jako irská pojistka, která je součástí dosavadního návrhu "rozvodové" dohody, který ovšem britský parlament opakovaně odmítl. Pojistka má po brexitu zabránit vzniku kontrol na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, přičemž by v případě potřeby byla uvedena v život na konci dojednaného přechodného období.

Johnson v posledních týdnech vícekrát řekl, že o další prodloužení vyjednávacího období nepožádá. Podle The Times by ale vláda zároveň nemusela porušit zákon, přičemž by za ni žádost předložil Sedwill. Ten zastává funkci tajemníka kabinetu a je označován za nejvýše postaveného úředníka státní správy. The Times uvádí, že Brusel je na takový případ připraven a že chystá mimořádný summit Evropské unie v posledním říjnovém týdnu, na kterém by byla záležitost projednána.

"Jsem si jist, že systém vyprodukuje to, co potřebujeme, abychom získali prodloužení," řekl The Times "vysoce postavený unijní zdroj". "Je nám jedno, kdo to bude, ať už to bude předseda vlády nebo jiný zástupce exekutivy," dodala nejmenovaná osoba.

Britská vláda nicméně tvrdí, že se ze všech sil snaží dohodnout nové podmínky brexitu poté, co na začátku roku britští poslanci třikrát odmítli stávající návrh "rozvodové" dohody. Ve středu předložila Bruselu návrh na přepracování tzv. irské pojistky, což je nejspornější část dokumentu, vypracovaná ve snaze zajistit i po brexitu zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem.

Unijní lídři nyní britskou nabídku analyzují a jejich verdikt by mohl být jasný na počátku příštího týdne. Poměrně pozitivně na ni reagovaly skupiny britských poslanců, jejichž podpora by byla pro případnou ratifikaci nové brexitové dohody klíčová. Jde o severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP), skalní euroskeptiky z vládní Konzervativní strany a zástupci opozičních labouristů, kteří si přejí brexit s dohodou.

"Myslím, že (nový plán) má velmi dobrou šanci, aby byl schválen," uvedl ve středu večer de facto náměstek premiéra Johnsona Michael Gove. "DUP vyjádřila podporu… Vím, že někteří konzervativní poslanci, kteří byli nespokojení s dohodou o vystoupení, kterou vyjednala (expremiérka) Theresa (Mayová), řekli, že tuto dohodu podporují… Takže máme DUP, konzervativce, kteří byli dříve proti, a některé konstruktivní labouristické poslance s otevřenou myslí. To se mi jeví jako celkem solidní většina," dodal v rozhovoru na televizi ITV.

 

Právě se děje

Další zprávy