Bohatí neumějí pomáhat, válkami zbídačelé státy dál chudnou

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 4. 2015 10:09
Peněz je relativně dost, špatně se ale rozdělují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) selhala. Nedaří se jí plnit plány na pomoc zemím, které zbídačily ozbrojené konflikty.

Velká část pomoci 34 nejvyspělejších států světa navíc přichází vniveč. Je totiž neefektivně distribuována. Vede to mimo jiné k tomu, že se chudoba soustředí právě do válkou nejzničenějších oblastí.

"Současný vývoj vede ke koncentraci chudoby. Jediným možným řešením je podpora migrace obyvatel chudých zemí," stojí ve zprávě, kterou pro OECD vypracovala Centrála pro mezinárodní spolupráci Newyorské univerzity.

Jen peníze nestačí

Světlo světa spatřila shodou okolností v době, kdy Kuvajt hostil dárcovskou konferenci pro Sýrii. Válkou stižené zemi přislíbil na humanitární pomoc půl miliardy dolarů, stejně jako Spojené státy. Hned dvojnásobek by pak měl doputovat z Evropské unie.

Zpráva ale ukazuje, že nestačí jen posílat peníze. Je třeba je i rozumně distribuovat.

Přestože víc než polovina mezinárodní humanitární pomoci ze zemí OECD, k nimž se od roku 1995 řadí i Česko, míří do států, v nichž zuří nebo zuřily války, nedaří se z investovaných prostředků cílové země stabilizovat, ani v nich budovat fungující instituce státní správy.

"Pokud budou finanční prostředky na mírové účely a zřizování státních institucí nadále vynakládány současným způsobem, bude ještě v roce 2030 žít pod hranicí chudoby - tedy s 1,25 dolaru (ani ne 32 korunami) na den - půl miliardy lidí," řekla deníku The Guardian Sarah Hearnová z Centrály pro mezinárodní spolupráci.

Miliony místo miliard

Politicky nestabilní státy sice dosáhly určitého posunu směrem k cílům vytyčeným na začátku milénia, ve srovnání s ostatními rozvojovými zeměmi ale zaostávají, stojí dále ve zmiňované zprávě.

Skoro dvě třetiny cílových zemí nedosáhnou vytyčeného cíle, a sice do roku 2015 snížit úroveň chudoby o polovinu. Snížení porodní úmrtnosti na polovinu nedosáhnou téměř dvě třetiny zemí a jen něco přes čtvrtinu chudých nestabilních zemí zvládne snížit na polovinu počet lidí, kteří nemají přístup k pitné vodě.

"Současný vývoj vede ke koncentraci chudoby. Zatímco v padesáti nestabilních zemích světa, které OECD sleduje v současné době, žije 43 procent chudých, v roce 2015 tam může žít až 62 procent zemí. Mnoho prostředků v cílových zemích proudí do zdravotnictví, vzdělávání a nejrůznějších sociálních projektů, na druhé straně je ale kladen nedostatečný důraz na investice do bezpečnosti, justice, státní správy a politických systémů," vysvětluje dále Hearnová z Centrály pro mezinárodní spolupráci.

Neefektivitu distribuce je možné demonstrovat na případu západní Afriky. Před vypuknutím epidemie eboly investoval svět do prevence epidemií v Sieře Leoně, Libérii a Guineji jen devět milionů dolarů ročně. Potřeba by přitom byly miliardy.

Změna by mohla přijít už brzy. Členské státy OSN by si měly na zářijové konferenci v New Yorku vytyčit plány hospodářské pomoci do roku 2030 a právě efektivita distribuce peněz by se měla stát jedním z ústředních témat konference.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy