Bohatí Číňané jezdí do USA kupovat náhradní matky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 12. 2013 20:01
Agentury zajišťující náhradní mateřství evidují značný nárůst čínské klientely.
Foto: Reuters

Peking - Desítky let byla Čína zemí, kde Američané s oblibou hledali děti k adopci. Dnes však mnozí Číňané cestují právě opačným směrem, aby v USA našli ženy, které jim odnosí jejich dítě, a tak si splnili svůj sen stát se rodiči. Píše o tom agentura AFP.

Třicetiletá žena, která nechce, aby se uvádělo její jméno, před třemi lety překonala rakovinu, ale lékaři jí sdělili, že už nikdy neotěhotní. Její ovocyty však považovali za dobré. Žena tedy začala společně s manželem hledat jinou možnost - a nalezla ji v náhradním mateřství ve Spojených státech.

Loni odcestovali do Los Angeles, aby zde na klinice předali své ovocyty a sperma. Zároveň si zajeli do státu Tennessee, kde žila náhradní matka. Tam se také dítě narodilo.

Když byly splněny zákonné náležitosti, stali se Číňanka a její manžel šťastnými rodiči dvojčat, jimž jsou teď tři měsíce. To vše je stálo celkem 150 000 dolarů (2,7 milionu Kč).

Foto: Reuters

"Přála jsem si, aby všechno proběhlo podle zákona. V Číně máme spoustu nelegálních agentur, které slibují vyřešení problémů s neplodností, ale nemám v jejich lékaře důvěru," řekla biologická matka.

Náhradní matka ve Spojených státech stojí zhruba čtyřiatřicetkrát více, než činí průměrný roční příjem v čínském městě. Je to tedy privilegium vyhrazené těm nejbohatším.

Ve Spojených státech asi tucet agentur zajišťujících náhradní mateřství v posledních třech letech konstatovalo značný nárůst čínské klientely.

Například The Agency for Surrogacy Solutions se sídlem ve městě Encino v Kalifornii se nedávno rozhodla nechat si přeložit smluvní dokumenty do čínštiny a najala si konzultanta hovořícího čínsky, aby usnadnila styk s potenciálními klienty.

"Dnes tvoří Číňané třetinu našich klientů, zatímco před třemi lety jsme neměli ani jediného čínského klienta. Každý den nám někdo volá," říká šéfka agentury Kathryn Kaycoffová-Manosová.

Foto: Aktuálně.cz

Stuart Bell, spolumajitel Growing Generations, jedné z největších agentur zprostředkovávajících náhradní matky ve světě, která sídlí v Los Angeles, zase poprvé zařadil Peking a Šanghaj do svého mezinárodního turné, při němž představuje služby své kliniky. "Zdá se, že v Číně mají hodně problémů s neplodností," konstatoval.

Čínské sdružení pro studium populace odhaduje, že v Číně je neplodných 40 milionů osob, tedy osmina populace, jež je ve věku, kdy by mohla mít děti. Je to čtyřikrát více než před 20 lety.

Experti označují za jednu z hlavních příčin neplodnosti silné znečištění ovzduší v čínských městech.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Clippers i Atlanta vyrovnali proti favoritům série 2. kola play off NBA na 2:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers i Atlanty vyrovnali ve svých halách série druhého kola play off NBA proti nejvýše nasazeným týmům po základní části na 2:2. Clippers opět díky třicetibodovým výkonům Kawhiho Leonarda a Paula George porazili podruhé za sebou Utah, tentokrát 118:104, Hawks na předchozí domácí porážku proti Philadelphii odpověděli výhrou 103:100.

2. kolo play off NBA:

Východní konference - 4. zápas:

Atlanta - Philadelphia 103:100, stav série 2:2.

Západní konference - 4. zápas:

LA Clippers - Utah 118:104, stav série 2:2.

Aktualizováno před 8 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové bude dálnice uzavřená asi do 9:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu za systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy