Bohatí Číňané jezdí do USA kupovat náhradní matky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 12. 2013 20:01
Agentury zajišťující náhradní mateřství evidují značný nárůst čínské klientely.
Foto: Reuters

Peking - Desítky let byla Čína zemí, kde Američané s oblibou hledali děti k adopci. Dnes však mnozí Číňané cestují právě opačným směrem, aby v USA našli ženy, které jim odnosí jejich dítě, a tak si splnili svůj sen stát se rodiči. Píše o tom agentura AFP.

Třicetiletá žena, která nechce, aby se uvádělo její jméno, před třemi lety překonala rakovinu, ale lékaři jí sdělili, že už nikdy neotěhotní. Její ovocyty však považovali za dobré. Žena tedy začala společně s manželem hledat jinou možnost - a nalezla ji v náhradním mateřství ve Spojených státech.

Loni odcestovali do Los Angeles, aby zde na klinice předali své ovocyty a sperma. Zároveň si zajeli do státu Tennessee, kde žila náhradní matka. Tam se také dítě narodilo.

Když byly splněny zákonné náležitosti, stali se Číňanka a její manžel šťastnými rodiči dvojčat, jimž jsou teď tři měsíce. To vše je stálo celkem 150 000 dolarů (2,7 milionu Kč).

Foto: Reuters

"Přála jsem si, aby všechno proběhlo podle zákona. V Číně máme spoustu nelegálních agentur, které slibují vyřešení problémů s neplodností, ale nemám v jejich lékaře důvěru," řekla biologická matka.

Náhradní matka ve Spojených státech stojí zhruba čtyřiatřicetkrát více, než činí průměrný roční příjem v čínském městě. Je to tedy privilegium vyhrazené těm nejbohatším.

Ve Spojených státech asi tucet agentur zajišťujících náhradní mateřství v posledních třech letech konstatovalo značný nárůst čínské klientely.

Například The Agency for Surrogacy Solutions se sídlem ve městě Encino v Kalifornii se nedávno rozhodla nechat si přeložit smluvní dokumenty do čínštiny a najala si konzultanta hovořícího čínsky, aby usnadnila styk s potenciálními klienty.

"Dnes tvoří Číňané třetinu našich klientů, zatímco před třemi lety jsme neměli ani jediného čínského klienta. Každý den nám někdo volá," říká šéfka agentury Kathryn Kaycoffová-Manosová.

Foto: Aktuálně.cz

Stuart Bell, spolumajitel Growing Generations, jedné z největších agentur zprostředkovávajících náhradní matky ve světě, která sídlí v Los Angeles, zase poprvé zařadil Peking a Šanghaj do svého mezinárodního turné, při němž představuje služby své kliniky. "Zdá se, že v Číně mají hodně problémů s neplodností," konstatoval.

Čínské sdružení pro studium populace odhaduje, že v Číně je neplodných 40 milionů osob, tedy osmina populace, jež je ve věku, kdy by mohla mít děti. Je to čtyřikrát více než před 20 lety.

Experti označují za jednu z hlavních příčin neplodnosti silné znečištění ovzduší v čínských městech.

 

Právě se děje

Další zprávy