Boeingům AA mohl upadnout motor, zjistila inspekce

ČTK ČTK
23. 6. 2010 7:10
Závady u dvou letadel zjistili inspektoři včas
Motory sedmnáct let starého Boingu 767 nebyly během letu v prostoru pro cestující mnoho slyšet.
Motory sedmnáct let starého Boingu 767 nebyly během letu v prostoru pro cestující mnoho slyšet. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Chicago - Americký úřad pro civilní letectví FAA při poslední podrobné inspekci letadel zjistil vážné technické nedostatky ve flotile společnosti American Airlines.

Minimálně u dvou dálkových strojů Boeing 767-300 se prý vyskytovaly praskliny na trupu, které byly tak vážné, že letadlům mohl upadnout motor.

Praskliny byly podle úřadu zjištěny u letadel uvedeného označení, a to přímo na pylonech, které drží motory. Poškozené díly byly odeslány na expertizu, aby se zjistilo, proč praskliny vznikly.

Aerolinky mají ve své flotile celkem 73 letadel Boeing 767. Mluvčí aerolinek uvedl, že praskliny byly na dvou letadlech.

"S přepravcem a výrobcem pracujeme na tom, abychom zjistili příčinu těch prasklin a našli způsob, jak problém řešit," řekla podle agentury Reuters mluvčí FAA. "Zvažujeme také další kroky, včetně toho, že bychom vyžadovali častější inspekci té části letadel, kde jsou pylony motorů," dodala.

Inspektoři praskliny našli ve chvíli, kdy pracovali na jiné části letadel. Inspekce, která by praskliny běžným způsobem našla, se měla konat až později.

"Zachytili jsme to, když to zachyceno být mělo. Vlastně dřív, než vyžaduje inspekce, a tak to má být," řekl řekl mluvčí American Airlines Tim Wagner.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy