Unikátní Boeing 777X úspěšně přistál. Zkušební cesta velkého letounu trvala 4 hodiny

ČTK / Reuters
Aktualizováno 25. 1. 2020 23:36
Firma Boeing v sobotu úspěšně dokončila první let největšího dvojmotorového proudového letounu na světě. Stroj 777X, větší a efektivnější verze úspěšného Boeingu 777 mini-jumbo, vzlétl ze Seattlu v 19:09 SEČ a přistál ve 23 hodin SEČ. Tento týden byly kvůli velkým větrům odvolány dva dřívější pokusy.
Foto: Reuters

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit už loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Nová řada širokotrupých dvoumotorových letadel určených na dlouhé lety má dvě varianty, kratší verzi 777-8 a delší 777-9. První z nich pojme 365 pasažérů, zatímco delší stroj až 414 cestujících. Společnost je chce začít dodávat příští rok, původně ale chtěla s komerčními dodávkami začít v polovině letošního roku.

Zkušební let, který trval téměř čtyři hodiny, předchází měsícům dalšího testování než stroj dostane povolení k provozu. Jako prvního zákazníka, který bude 777X ve flotile, uvádí agentura Reuters dubajské aerolinky Emirates.

Na test stroje se přišly podívat desítky zaměstnanců.
Na test stroje se přišly podívat desítky zaměstnanců. | Foto: Reuters

Napraví nový stroj reputaci?

Boeing se nyní potýká s problémy s řadou 737 MAX, jejíž výrobu společnost od ledna zastavila. Po dvou tragických haváriích s 346 oběťmi na životech nesmějí tato letadla od loňského jara do vzduchu.

Firmu Boeing tak po osmi letech v dodávkách předstihl její evropský konkurent Airbus. 777X  chce konkurovat právě nedávno představenému Airbusu A350-1000, který pojme asi 360 cestujících. 

Australské aerolinky Quantas na konci minulého roku nicméně oznámily, že pro nejdelší komerční lety upřednostnily stroje Airbusu před Boeingem.

Na plánovaných trasách z Austrálie do New Yorku či do Londýna bude patrně létat až 12 Airbusů A350-1000, a nikoli Boeingy 777X. Evropský a americký výrobce letadel o prestižní zakázku soutěžili už od roku 2017.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy