Miliardář Bloomberg podpoří Bidena 100 miliony dolarů. Jde o klíčovou Floridu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 9. 2020 18:41
Americký miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg plánuje podpořit prezidentskou kampaň demokratického kandidáta Joea Bidena na Floridě částkou nejméně 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,24 miliardy korun. Florida je v klání o křeslo amerického prezidenta považována za jeden z klíčových států.
Miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg
Miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg | Foto: Reuters

Bloomberg chtěl původně za demokraty kandidovat sám, svoji kampaň, do níž vložil miliardu dolarů, však v březnu vzdal.

Bloombergovo rozhodnutí přichází v době, kdy stávající republikánský prezident Donald Trump přichází o finanční převahu nad Bidenem, kterou si dříve letos udržoval. Očekává se, že náklady na kampaň na Floridě budou ze všech států nejvyšší v situaci, kdy průzkumy naznačují, že souboj mezi oběma kandidáty bude velmi vyrovnaný.

Trump, který v celoamerických průzkumech za Bidenem zaostává, před několika dny řekl, že pokud to bude potřeba, vloží do kampaně svoje vlastní peníze. Voliči o tom, kdo bude další čtyři roky úřadovat v Bílém domě, rozhodnou 3. listopadu.

Představitelé Trumpovy kampaně ve středu informovali, že za srpen se jim podařilo vybrat 210 milionů dolarů. Bidenův tým získal rekordních 364,5 milionu dolarů.

Miliardář a bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg se chtěl jako kandidát demokratického středu nabídnout právě jako náhrada za Bidena, jehož slábnoucí pozice byla důvodem, proč vloni v listopadu na poslední chvíli oznámil svou kandidaturu za demokraty. Jenže v takzvaném superúterý, kdy letos v březnu v demokratických primárkách najednou hlasovalo 14 amerických států, Bloomberg drtivě prohrál. Připsal si tehdy jediné vítězství - v zámořském území Americká Samoa.

Jen ve státech, kde se na superúterý volilo, Bloomberg utratil za reklamu v médiích, především za televizní spoty, 215 milionů dolarů. A celkově dal na svoji kampaň už 600 milionů dolarů (v přepočtu 13,8 miliardy korun). "Pokud si myslíte, že tato kampaň je drahá, tak si představte, co by vás stály další čtyři roky Donalda Trumpa," vysvětloval Bloomberg svoji kampaň voličům.

Joe Biden, který v srpnu shromáždil na kampaň bezmála 350 milionů dolarů, čímž překonal všechny dosavadní rekordy, tento týden v klíčových státech, jako jsou především Michigan, Wisconsin a Pensylvánie, spustil mohutnou ofenzivu předvolebních televizních spotů. A po dlouhých měsících, kdy kvůli pandemii k voličům promlouval jen virtuálně přes internet a sociální sítě, za nimi minulý týden poprvé vyrazil přímo do terénu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy