Blokáda Gibraltaru skončila před čtvrt stoletím

bh
15. 12. 2007 14:15
Španělé se ale nároku na Tárikovu skálu nevzdali
Foto: Wikipedia

Madrid - Stovky rodin žijících jen několik set metrů od sebe, které ale rozdělila betonová zeď. Řeč ovšem není o Berlíně, ale o městě rozkládajícím se na pouhých 6,5 kilometru čtverečních.

Gibraltar, Tárikova skála, přes niž v 8. století Arabové pronikali do Evropy, byl v totální izolaci třináct let. Madrid otevřel hranice se skalní výspou přesně před pětadvaceti lety.

Když ovšem 15. prosince 1982 mohli obyvatelé Gibraltaru legálně přejít hranici do Španělska, bylo to stále oficiálně pouze z humanitárních důvodů.

Foto: Aktuálně.cz

Španělé se dodnes kusu země, který definitivně jako své území v roce 1713 na základě Utrechtské smlouvy získali Britové, nevzdali.

I když dnes již není situace zdaleka tak napjatá jako v roce 1969, kdy generál Francisco Franco zahájil totální blokádu britského zámořského teritoria, sousedské vztahy se Španělskem jsou stále mrazivé.

Teprve loni se necelých třicet tisíc obyvatel Gibraltaru dočkalo přímého leteckého spojení se Španělskem. A také si mohli zavolat s využitím španělského operátora: žádný roaming předtím neexistoval.

I na Gibraltaru jezdí klasické britské double-deckery.
I na Gibraltaru jezdí klasické britské double-deckery. | Foto: Reuters

ČTĚTE VÍCE: Londýn a Madrid dohodly osud Gibraltaru

I když Madrid z historických i etnických důvodů trvá na právu spolurozhodovat o britské výspě v úžině oddělující Evropu od Afriky, lidé z Gibraltaru si na britskou suverenitu nestěžují.

V referendu v roce 2002 se pro setrvání pod britskou korunou vyslovilo 98,97 procenta z nich.


 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy