Izraelci strávili noc v bunkrech, stíhačky mezitím zpustošily íránské cíle. Region je na prahu války

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 10. 5. 2018 13:22
Židovský stát reagoval na íránskou ofenzivu největším náletem od jomkipurské války. Zapojilo se do něj 28 letounů.
Odveta. Izrael bombardoval íránské cíle, některé jeho rakety sestřila Sýrie | Video: Reuters

Jeruzalém - Ve čtvrtek deset minut po půlnoci se v izraelských osadách na Golanských výšinách rozezněly varovné sirény. Ve vzduchu bylo dvacet íránských raket vypálených ze sousední Sýrie.

Izraelci žijící na sporném území se schovali v bunkrech, kde strávili celou noc.

Ohrožení zaznamenala izraelská protivzdušná obrana. Sofistikovaný systém Železná kopule (Iron Dome) čtyři íránské rakety odrazil, zbývající explodovaly na území Sýrie, napsal list Haarec. Íránský úder patrně nikoho nezabil.

Židovský stát na íránskou ofenzivu ihned zareagoval. Ze základen odstartovalo 28 stíhaček, které podnikly největší nálet od jomkipurské války v roce 1973. Vypálily při něm sedm desítek střel, zemřelo 23 íránských bojovníků, uvedla agentura AFP.

"V rámci odvety jsme zasáhli téměř veškerou infrastrukturu, kterou Írán v Sýrii má," uvedl izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman. V Sýrii zmítané občanskou válkou působí íránští poradci a po boku režimu Bašára Asada bojují tisíce vojáků elitních Revolučních gard.

Izraelské letectvo vybombardovalo podle armády více než 50 íránských cílů v jižní části Sýrie. Zasáhlo například letiště v Šajrátu, Mezze a Tha’lahu, muniční sklady nebo centra tajných služeb.

Jeho stíhačky čelily masivní protivzdušné obraně, v reakci na to zničily čtyři baterie, které vlastnil syrský režim. V hlavním městě Damašku byly celou noc slyšet rakety protivzdušné obrany, vypověděli svědci.

Izrael podle americké stanice CNN íránskou ofenzivu několik dní očekával. Židovský stát už dříve útočil na pozice Íránu v Sýrii.

Na prahu většího konfliktu

Íránské rakety zaútočily na Izrael poprvé v historii. Oba nepřátelé se tak v citlivé době vypovězení íránské jaderné dohody Spojenými státy ocitli na prahu ještě rozsáhlejšího konfliktu. Írán přitom existenci židovského státu od počátku neuznává a hrozí mu kompletním zničením.

Ministr obrany Izraele však naznačil, že jeho stát si větší konfrontaci v regionu nepřeje. "Doufám, že jsme tuto kapitolu uzavřeli a každý obdržel zprávu," uvedl Lieberman v reakci na odvetné nálety.

O izraelském postupu bylo dopředu informováno Rusko, hlavní spojenec syrského prezidenta Bašára Asada. Evropské mocnosti mezitím vyzvaly ke zklidnění napětí. Francouzský prezident bude ve čtvrtek situaci konzultovat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

"Situace je bohužel velmi akutní. Doufám, že budeme schopni o ní nejen diskutovat, ale také nalézt řešení, které by ji zmírnilo," prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Hrozba z Libanonu

Pozorovatelé ještě před čtvrteční eskalací napětí v regionu upozorňovali, že riziko velkého střetu mezi Izraelem a Íránem je značné. "Další incident může zúčastněné strany rychle a snadno zatáhnout do regionálního konfliktu," upozornila před časem například analytická společnost Eurasia Group.

Situaci navíc komplikuje složité sektářské rozdělení na Blízkém východě. V Sýrii se významně uchytilo libanonské hnutí Hizballáh, které rovněž židovskému státu hrozí zničením. V zemi působí přes deset tisíc jeho bojovníků. Radikální hnutí vedlo válku s Izraelem naposledy v roce 2006.

Video: Podívejte se na speciál DVTV k válce v Sýrii

Krutostí bylo hodně, chemické zbraně jsou jenom smítko. Válka už stála život statisíce Syřanů, říká Mazen Maialeh, Syřan žijící v Praze. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy